Vážení diváci,

v úvodu mi dovolte několik málo slov k sezóně právě probíhající. Letos v březnu Vám náš soubor nabídl premiéru původního celovečerního tanečního divadla Klíče odnikud v choreografii a režii Petra Zusky, které vytvořil pro náš soubor podle vlastního libreta na hudbu Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka.

Jsem velmi rád, že právě Petr Zuska vytvořil původní dílo pro balet Jihočeského divadla. Je to vlatně i jakési zahájení oslav 100. výročí naší republiky. Z tohoto důvodu bude i naše další premiéra na podzim roku 2018 připravena českým choreografem a režisérem Liborem Vaculíkem.

Libor Vaculík, tak jako Petr Zuska, patří bezesporu k vůdčím osobnostem českého baletu a choreografie, a proto rok 2018 patří právě jim. Libor Vaculík si ovšem vybral téma od světoznámého dramatika a spisovatele Tennesseeho Williamse Tramvaj do stanice touha.

Celovečerní balet, který podle této předlohy vytvoří, bude mít zde v Českých Budějovicích českou premiéru a s hudbou Arvo Pärta bude v každém případě velmi originalním autorským počinem. Tuto inscenaci uvedeme ve spolupráci s Landestheater Niederbayern Passau, kde bude mít premiéru v prosinci, a dále bude uváděna také v divadlech v Landshutu a Straubingu. Spolupráce s pasovským divadlem má v Českých Budějovicích již tradici a mám radost, že na ni můžeme dále navázat.

Na jaře 2019 se vrátíme ke kořenům. A to v pravém slova smyslu! Balet Šípková Růženka, znamý také jako Spící krasavice, patří v každém případě mezi světovou baletní klasiku. Na hudbu Petra Iljiče Čajkovského bude tančit soubor baletu Jihočeského divadla ve spolupráci s Taneční konzervatoří hl. m. Prahy a Bohemia Baletem. Choreografii a režii vytvoří Jaroslav Slavický podle předlohy Mariuse Petipy. Jsem velmi rád, že Vám po mnoha letech budeme moci nabídnout krásný a výpravný klasický balet na špičkách, který jak pevně věřím, bude zážitkem nejen pro milovniky klasického baletu, ale i pro naše nejmenší diváky.

Tato inscenace bude mít také v létě 2019 premiéru před Otačivým hledištěm v Českém Krumlově. Myslím si, že atmosféra letohrádku Bellarie a nádherná barokní zahrada jen podtrhnou krásy tohoto pohádkového příběhu!

Závěrem bych Vám rád popřál mnoho krásných chvil při návstěvě našich představení, která pro Vás připravujeme „ze srdce“. To je take motto naší nadcházející sezóny.

Srdečně
Lukáš Slavický

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů