Petr Zelenka odstartoval nejočekávanější inscenaci sezóny - OČIŠTĚNÍ

Tweetněte nás!
Dramaturgyně Olga Šubrtová, Kryštof Kudláček, Jiří Šesták, Lenka Krčková a v pozadí Petr Zelenka

Činohra Jihočeského divadla, která získala exkluzivní práva k prvnímu českému uvedení nejnovější hry Petra Zelenky OČIŠTĚNÍ, odstartovala zkoušky nejočekávanější inscenace sezóny!

Kryštof Kudláček, Teresa Branna, Jiří Šesták, Lenka Krčková a v pozadí Petr Zelenka

Na zahajovací zkoušku na začátku tohoto týdne přijel i úspěšný český dramatik Petr Zelenka, autor hry Očištění, kterou psal na přímou objednávku slavného krakovského Národního Starého divadla, které vlastnilo výhradní světová práva k uvedení hry.

Režisér Martin Glaser a autor Petr Zelenka

Jihočeské divadlo má tu čest odehrát první českou premiéru 12. února 2010 v nastudování šéfa činohry Martina Glasera. Glaser na jeviště Jihočeského divadla přinesl i zatím poslední hru Václava Havla Odcházení. Předběhne tak i pražské Divadlo na Vinohradech, která text převezme až po Jihočeském divadle. Budějovické nastudování budou moci pražští diváci shlédnou v dubnu na Nové scéně Národního divadla, kde bude soubor činohry s Očištěním hostovat.

 

Martin Glaser svěřil hlavní roli spisovatele Michala řediteli JD Jiřímu  Šestákovi. Šestákou poslední rolí je odcházející kanceléř Vilém Rieger v Havlově Odcházení, za níž byl v širším výběru nominován na celorepublikovou cenu Thálie za rok 2009.

Zahajovací zkouška hry Očištění za účasti autora Petra Zelenky

Očištění je součástí nové dramaturgické linie „Český rok“, která se v roce 2010 bude zabývat stavem osobní i společenské morálky a jejími proměnami. „Moralita divadlo pronásleduje od dob středověku. Všeobecně hry o tom, co se stane, když udělám něco, co nemám,“ uvedl k hlavnímu tématu Očištění režisér Martin Glaser. Hra je zároveň o tom, jak je složité v dnešní době dojít očištění, ať už z jakéhokoliv důvodu. 

 

Je to odvážný pokus o novodobé zpracování tématu zločinu a trestu, kde je znásilnění malého chlapce pouze spouštěcím mechanismem celého kolosu provinění. „Hledal jsem něco, co ještě vyburcuje společnost, co ještě otřese člověkem a vyšla mi z toho vražda a  znásilnění dítěte,“ vysvětlil Petr Zelenka a dodává: „Cítil jsem potřebu napsat moralitu pro 21. století, je dobré ukázat, že v dnešním zdánlivě všemocném světě nemůžeme všechno.“

Petr Zelenka je filmový scénárista a režisér (Knoflíkáři, Příběhy obyčejného šílenství, Rok ďábla, Karamazovi).  

Osobní pozvánka Petra Zelenky


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů