Sezóna 17/18

 

Milé divačky, milí diváci,

v letošním roce nás čeká významné státní výročí. Právě před sto lety se naplnily sny českého národa o samostatném státu; sny, které pomáhaly realizovat generace českých divadelníků. Rozhodli jsme se proto připravit na oslavu čistě českou divadelní sezónu. Přední současní čeští dramatici a prozaici Vás provedou příběhy od středověku až po dnešek. A navíc jsme hledali příběhy, které se konkrétně váží k jižním Čechám. Jsme přece JIHOčeské divadlo…

Začneme hrou Jiřího Havelky Elity, kterou uvedeme v české premiéře. Toto napínavé kriminální drama nahlíží do konspiračních bytů, nočních barů i všedního života agentů STB a jejich spolupracovníků, kteří tvořili společenské elity bývalého režimu a kteří díky svým schopnostem a možnostem po listopadu 1989 zůstali na klíčových pozicích české ekonomiky a politiky dodnes. 

Poté přijde na řadu jedna z nejlepších her nejslavnějšího českého dramatika Václava Havla. Pokoušení je jeho svébytnou verzí Fausta a ani zde nechybí humor, pokud hru neznáte, budete překvapeni. I když hru Václav Havel psal o jiném společenském zřízení, než které panuje dnes, souboj „vědeckého názoru“ s „pověrami“ je i dnes nebývale aktuální.

Třetí premiérou bude vynikající psychologická sonda mladší české autorky Petry Soukupové do vztahu tří sester a jejich rodičů. Celá rodina se sjede u příležitosti otcových narozenin a, jak už to při takových příležitostech bývá, situace komické se střídají s těmi tragickými. Petra Soukupová má dar přesného postřehu a smyslu pro detail. Dramatizace jejího románu Pod sněhem bude také velkou příležitostí pro dámskou část souboru.

Potom nás čeká historická detektivka z dob Přemysla Otakara II. z pera oblíbeného Vlastimila Vondrušky. Jeho asi nejslavnější románová postava, královský prokurátor Oldřich z Chlumu se vydává do Jindřichova Hradce, aby zde v sídle jednoho mocného Vítkovce vyšetřil sérii podivných zločinů. Ďáblův sluha bude na českých jevištích uveden poprvé!

Poslední premiérou pak bude dramatizace Magnesií Literou oceněného románu Rybí krev. Jiří Hájíček se v něm věnuje nedávné jihočeské historii, konkrétně stavbě jaderné elektrárny Temelín. Velká sága o marném boji obyvatel jedné vesnice, která stavbě padla za oběť, je zároveň poutavým příběhem o dospívání mladé ženy.

Celou sezónu pak zakončíme unikátním projektem Camp Q. Už jste někdy strávili na představení 8 hodin? Spali jste přímo v kulisách a jedli s herci? Stali jste se spoluaktéry představení? Pokud ne a pokud Vás tato unikátní možnost láká, tento projekt je právě pro Vás. Jihočeské divadlo totiž vyhrálo prestižní soutěž a bude tak spolu se dvěma nezávislými pražskými divadly (Letí a Tygr v tísni) připravovat českou expozici pro světovou výstavu scénografie Pražské Quadriennale 2019. Tato expozice bude mít podobu tábora, ve kterém jsou internováni uprchlíci z několika vzdálených planet. V červnu budou mít v rámci výstavy možnost tento tábor navštívit diváci v Praze a pak se celý projekt přestěhuje do Budějovic. Během jedné zářijové noci se tedy budete moci stát přímými účastníky napínavého děje i Vy. Imerzivní divadlo, jak se tento nový žánr nazývá, do Čech dorazilo teprve před několika lety a přináší divákům zcela nové zážitky.

Doufám, že Vás naše projekty zaujmou a že se spolu v divadle budeme potkávat. Krásnou sezónu, která Vás bude (nejen) bavit přeje

Martina Schlegelová, umělecká šéfka činohry

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů