Sezóna 17/18

 

Moji milí diváci,

taky máte na divadle nejraději příběhy, u kterých s napětím čekáte, jak to bude dál? Které v sobě skrývají určité tajemství a nutí Vás přijít na kloub nějaké záhadě? Nebo i ty romantické, s výskytem jevů nadpřirozených či s odstínem hrůzy, u kterých Vás bude trochu mrazit v zádech?

Jestli ano, pak je sezóna 2017/18 v činohře pro Vás to pravé. „Něco mezi nebem a zemí“ jsme si ji pracovně pojmenovali a pánové Edgar Alan Poe a Sir Arthur Conan Doyle (zakladatelé a klasičtí mistři žánru záhad a napětí) jsou jejími patrony. Divadelní adaptace jejich próz totiž tvoří rámec pěti dalším inscenacím současných autorů.

Sezónu otevřeme inscenací Nebezpečný experiment. Tak nazvala Olga Šubrtová svůj divadelní přepis povídky A. C. Doyla Parazit. Mladému doktoru Gilroyovi, který se snaží vědecky prozkoumat tajemství hypnózy a sugesce, v ní jde doslova o život. A mě láká vyzkoušet si žánr mysteriózního thrilleru v dobovém prostředí a s krásnými dobovými kostýmy. A bude to česká (a dost možná i světová) premiéra.

Poté se na parkovišti karavanů odehraje zvláštní setkání bývalé barmanky a bývalého ředitele newyorského Metropolitního muzea. Ve skutečnosti tedy Na Půdě a znovu za mojí asistence. I když Kalifornská mlha současného amerického autora Stephena Sachse není detektivka, v příběhu hraje důležitou roli otisk prstu Jacksona Pollocka.

Marius von Mayenburg, další současný, tentokrát německý a světově uznávaný dramatik, je autorem grotesky Živý obraz, kterou uvedeme vzápětí na scéně JD. Tajnosti, paradoxy a záhady života jedné apartní středostavovské rodiny bude inscenovat Petr Zelenka, který se do Jihočeského divadla k naší radosti opakovaně vrací.

V novém roce pak do našeho souboru vtrhne trojice nových, mladých, ale už úspěšných režisérů. Nejdříve to bude Na Půdě Alžběta Burianová s českou premiérou absurdní komedie Ivana Vyrypajeva Letní vosy nás štípou už i v listopadu, v níž se prostá otázka, s kým strávila manželka Sára pondělní odpoledne, postupně stane nerozluštitelnou záhadou pro tři postavy a lákavým úkolem pro tři mladé herce.

Pak si Jan Holec na jevišti JD pohraje s divadelní verzí kultovní filmové crazy a sci-fi  komedie Miloše Macourka a Václava Vorlíčka Pane, vy jste vdova!, v níž uvidíte téměř celý soubor činohry a kterou Vám určitě nemusím blíže představovat.

Následuje Adam Svozil na studiové scéně s dramatickým příběhem kanadské autorky Nicole Moeller Téměř dokonalá láska, v němž se novinář Greg snaží odhalit tajemství podivného vztahu mezi únoscem Mathewem a jeho obětí Chloé. Další česká premiéra.

A nakonec Vás čeká horor. Autorem divadelní adaptace čtyř temných povídek E. A. Poea s názvem Černý kocour je Lukáš Brutovský (vzpomínáte na jeho Kreutzerovu sonátu?), který svůj text bude i inscenovat. Určitě se budeme bát a určitě to bude světová premiéra.

Sedmero titulů, z toho čtyři v české premiéře, napínavé příběhy, zajímaví režijní hosté, nově angažovaní, mladí, krásní a talentovaní herci (věnujte, prosím, svou pozornost Kamile Janovičové, Beátě Kaňokové a Václavu Švarcovi) vedle stávajících hvězd a zkušených členů po všech stránkách profesionálně zdatného souboru…

Doufám, že už jste na sezónu 17/18 zvědavi a těšíte se stejně jako já.

S tradičním poděkováním za Vaši dosavadní přízeň, s nejpěknějším pozdravením 

Jana Kališová, umělecká šéfka činohry

© 2002 - 2018 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice