Advent - první činoherní premiéra sezóny

Tweetněte nás!
foto Petr Neubert

Františka prožila krátké štěstí lásky, zásahem osudu zůstala svobodnou matkou. Když už je smířena, že s tímhle cejchem prožije zbytek života v chudobě a těžké dřině pro svého synka, všimne si její krásy stárnoucí bohatý sedlák. Sňatek přivede mladou ženu do samoty horského statku, kde ji a její dítě čeká kromě nového manžela i jeho dlouholetá služka. Ta je připravena udělat vše, aby nenáviděnou sokyni vypudila….

foto Petr Neubert

Soubor činohry uvede v pátek 25. října 2013 v Jihočeském divadle svojí první premiéru nové sezóny s názvem Advent. Tento silný dramatický příběh z počátku 20. století podle románu Jarmily Glazarové napsal a nastudoval v Českých Budějovicích soudobý významný režisér a dramatik Martin Františák. Rodák z Valašského Meziříčí vystudoval divadelní fakultu JAMU v Brně, kde byl studentem Arnošta Goldflama. Působil jako umělecký šéf a režisér brněnského Divadla Polárka, pak jako umělecký šéf Divadla Petra Bezruče v Ostravě. Pro Českou televizi režíroval cyklus pořadů Česko jedna báseň. Prozatím nastudoval na českých a moravských scénách přes padesát inscenací, mezi které například patří představení Revizor, Správkař, Figarova svatba, Rodinná slavnost, Nevěsta, Cyrano, Taťka střílí góly, Bezruč?!, Job, Macbeth, Maryša, Strýček Váňa, Paní Urbanová, Věc Čapek, Její Pastorkyňa, Tři sestry či Frankenstein. Martin Františák je také autorem celkem čtyř původních her. Jeho prvotinu Doma v podání karolinského souboru na Valašsku natočila dokonce Česká televize. Následovaly hry Nevěsta, Děda a Karla, kterou v režii Jana Kačera nastudovalo pražské Národní divadlo.

foto Petr Neubert

Adaptaci románu Advent spisovatelky Jarmily Glazarové, jež je známá jako prozaička s výrazným lyrickým a dramatickým nadáním, se smyslem pro psychologickou, sociální a etnickou charakteristiku postav a prostředí, představil Martin Františák jako „obyčejné drama z valašských hor… Dramatický příběh, který zdánlivě netouží překvapovat, jde nekompromisně vpřed, jako život sám. Někdo by jej možná pedantsky zařadil do linie moravských realistických próz či dramat.
Něčím je ovšem ten „zaprášený čítankový“ příběh dívky, ženy, matky a manželky stojící vedle neotesaného chlapa z gruntu jedinečný. Jakoby v Adventu dřímala revolta, protest, víra a oheň naděje čtyř svíček na kruhu adventního věnce…“

foto Petr Neubert

Z činoherního ansámblu se můžete těšit na Lenku Krčkovou (v roli Františky), Romana Nevěčného (Jura Podešva), Věru Hlaváčkovou (Rozína), Bibianu Šimonovou (v roli matky Františky), dále na Danielu Bambasovou, Tomáše Drápelu, Jana Dvořáka, Jaroslavu Červenkovou, Pavla Oubrama, Taťánu Kupcovou, Jiřího Suchého z Tábora a Jakuba Jana Černého či Jakuba Duška (v roli Františčina syna Metúda).

Dramaturgie se ujala Olga Šubrtová, scénu a kostýmy navrhl Marek Cpin, hudbu složil Jiří Hajek.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů