Úspěšná premiéra Kauzy Kafka v Pasově

Tweetněte nás!
Vedení Jihočeského divadla a Landestheater Niedersbayern Passau po premiéře

Balet Jihočeského divadla má za sebou velmi úspěšnou premiéru baletního představení Kauza Kafka v režii a choreografii A. Egerháziho. Uskutečnila se 26. října v pasovském Landestheater Niedersbayern. Druhá inscenace vytvořená ve spolupráci Jihočeského divadla a pasovského divadla (předchozí spolupráce proběhla v letech 2010 - 2011 a jednalo se o nesmrtelného Louskáčka) přináší rovněž intenzivní propojení obou divadel nejen na rovině umělecké, ale i technické. Představení v Dolním Bavorsku probíhají s místními techniky, inspicientem, garderobkami i rekvizitáři. Hudební doprovod inscenace má na starosti místní filharmonie vedená kreativním dirigentem Kaiem Röhrigem. Ten se navíc přímo podílel na výběru skladeb pro toto baletní představení, jež je vystavěno na „kafkovsky“ laděné hudbě autorů 20. století – Arva Pärta, Henryka Góreckého a Alfreda Schnittka.

Kauza Kafka / Viktor Svidró / foto Michal Siroň

Kauza Kafka je taneční divadlo, které v Německu přitahuje nejen příznivce abstraktního baletu, ale i nadšené posluchače soudobé klasické hudby a milovníky literatury. Právě pro tuto propojenost tří kulturních oblastí je zájem o nový balet v Německu tak veliký. První dva večery byly vyprodány a s plnými sály se počítá i na dalších reprízách v Pasově (2., 3. 11.), Landshutu (8., 9., 15., 16. 11.) i Straubingu (5. 11.). Budějovická premiéra představení se uskuteční 22. 11. 2013 v Jihočeském divadle. Věříme, že se stejným úspěchem jako na německé straně.

Kauza Kafka / baletní soubor JD / foto Michal Siroň

Dokladem vřelého diváckého přijetí je i první ohlas od divačky Jany O., která se za baletním zážitkem do Pasova vypravila z jižních Čech: "Dne 26. října.jsem měla možnost v Pasově zhlédnout koprodukční představení Jihočeského a pasovského divadla About Kafka v choreografii A. Egerhaziho. Byla jsem velmi zvědavá, jak uchopí složité téma týkající se spisovatele Kafky podbarvené náročnou hudbou A. Snittka, H. Goreckého a A. Pärta, a byla jsem velmi potěšena. Musím přiznat, že nejen já. Místy až disharmonická hudba, která se střídala s něžnými hudebními pasážemi, společně s propracovanou choreografií a neúnavným tancem baletního souboru pasovské publikum uváděly v ohromný úžas, který vyvrcholil nekonečným potleskem, dupáním a vřelým povykováním. Ten den se zrodila hvězda v podobě V. Svidra /hl. role Fr. Kafky/ a ten den jsem si uvědomila, jak moc jsem pyšná na českobudějovický balet, který skvěle zvládl „německé“ téma a který šíří naši slávu za hranicemi ČR. Ještě jednou děkuji."

Kauza Kafka / Linda Schneiderová, Viktor Svidró / foto Michal Siroň

Více informací o představení se dočtete ZDE. Brzy vám na našich webových stránkách přineseme také ohlasy z německých médií - právě pracujeme na jejich překladu.

Vstupenky si můžete rezervovat ZDE.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů