Sicilská krajina a krajina duše = nová operní premiéra

Tweetněte nás!

Takový pohled na hloubavou sicilskou krajinu z díla romantického malíře Caspara Davida Friedricha by mohl přesně evokovat náladu chystaného operního dvojvečera složeného z děl Et nunc et semper (Nyní a navždy) skladatele a dirigenta Maria De Rose a veristické opery Sedlák kavalír (Cavalleria rusticana) Pietra Mascagniho. Sedlák kavalír se už od české premiéry v pražském Národním divadle v roce 1891 stal trvalou ozdobou každého českého operního domu. Problémem jeho uvádění vždy ale zůstává, co k této jednoaktové opeře přiřadit, aby večer byl pro diváky atraktivní. Slavní Leoncavallovi Komedianti - kteří se u nás nedávno hráli samostatně – bývají už tradičně onou druhou částí večera. Jestliže jsme zvolili tuto „netradiční“ kombinaci, má to jednoduchý důvod. Generální hudební ředitel opery JD Mario De Rose je zároveň znamenitým skladatelem a dostává tak příležitost se v této v této profesi poprvé představit českému publiku. „Má hudba je záměrnou směsicí různých skladebních technik, které představují různá období a různé styly. Styly pak reprezentují situace, myšlenky a charaktery postav. Scénická kantáta Et nunc et semper pro sóla, sbor a orchestr je postmoderním dílem, v němž je možno užít jakýkoli druh hudby. Sbor zpívá ve stylu ars-nova a notredamské školy. Jde o duchovní, náboženský zpěv, který je zpíván v latině. Sólový soprán reprezentuje lásku, zpíván je italsky a tango španělsky. Tenorové sólo zosobňuje vášeň, romantiku a je zpíváno německy. Baryton je jistou ‚byrokratickou‘ vizí, kritikem, a v jistém smysli bořitelem, oním ‚duchem, jenž všechno popírá‘. A zapojení baletu Jihočeského divadla – což mi dělá zvláštní radost - je samozřejmě pohybem, akcí, ubíhající řekou...“, říká na okraj své skladby Mario De Rose.
Jako sólisté v kantátě vystoupí Maria Bisso, Alexandr Beň a WeiLong Tao, spolu se sborem a baletem JD v choreografii Attily Egerháziho. Mario De Rose svou kantátu vytvořil přímo pro Jihočeské divadlo a jeho hloubavé „putování po krajině duše“ tak uvedeme ve světové premiéře.

Sedláka kavalíra jistě není nutné operním milovníkům nijak zvlášť představovat. Jejím hrdinou je sicilská krajina a její horkokrevní obyvatelé zmítaní vášnivou láskou, vražednou žárlivostí, lidé, kteří neváhají obhájit svou čest s nožem v ruce. Zvláštností našeho Sedláka kavalíra je účast mezinárodních pěveckých hvězd - v prvé řadě světoznámé ruské dramatické sopranistky Olgy Romanko v hlavní ženské úloze Santuzzy (v alternaci s vynikající českou mezzosopranistkou Šárkou Hrbáčkovou). V tenorové postavě Turidda vystoupí portorikánský pěvec Lázaro Calderón, známý divákům už z kreace v roli vévody mantovského v krumlovském Rigolettu (v alternaci s domácím WeiLongem Taem), barytonovou úlohu Alfia ztvární střídavě Alexandr Beň a Miloš Horák, v dalších úlohách vystoupí Miroslava Veselá a Dagmar Volfová. Sbormistrem obou částí večera je Martin Veselý a dirigentské taktovky se chopí Mario De Rose. Výtvarná podoba inscenace je dílem Pavla Krejčího (scéna), Tomáše Kypty (kostýmy) a Jana Erharta (projekce).
Mascagniho opera vznikla na základě dramatizované povídky Venkovští rytíři italského naturalistického spisovatele Giovanniho Vergy. V této činoherní podobě celou Itálii v 80. letech 19. století okouzlovala jako Santuzza herecká hvězda Eleonora Duseová. Právě ona – podobně jako Francouzka Sarah Bernhardtová, která inspirovala Pucciniho pro kompozici Toscy – ovlivnila šťastně volbu námětu libretistů Targioniho – Tozzetiho a Menasciho pro tehdy mladého skladatele Mascagniho a jeho první operu, s níž dokonce vyhrál 1. cenu v soutěži o nejlepší jednoaktovku, kterou vyhlásil milánský nakladatelský dům Sonzogno.

Na jevišti DK Metropol probíhají nyní pod vedením režiséra Miloslava Veselého jevištní aranžovací zkoušky, ze kterých vám nabízíme krátkou fotoreportáž. Premiéra obou děl se chystá výjimečně na sobotu 7. prosince 2013, tedy přesně na den, kdy se před 150. lety v italském Livornu narodil skladatel Pietro Mascagni (rezervace vstupenek ZDE).

Sicilská krajina štětcem romantika C.D. FriedrichaPortrét mladého P. MascagnihoHerecká star 19. století Eleonora DuseováPěvecká star 21. století Olga Romankofotografie z aranžovací zkoušky fotografie z aranžovací zkoušky fotografie z aranžovací zkoušky fotografie z aranžovací zkoušky fotografie z aranžovací zkoušky fotografie z aranžovací zkoušky fotografie z aranžovací zkoušky fotografie z aranžovací zkoušky fotografie z aranžovací zkoušky fotografie z aranžované zkoušky

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů