Premiéra sci-fi komedie Gulliver´s Trek

Tweetněte nás!

Gulliver má den před svatbou se ženou, kterou miluje. Jenomže nabídka z vesmírné lodi Enterprise se neodmítá. Originální komediální sci-fi o tom, že důsledky našich činů nás dohoní, i když cestujeme warpem.

Soubor Malého divadla uvede v sobotu 16. listopadu svou již druhou premiéru sezóny sci-fi komedii Gulliver´s Trek v režii Zdeňka Jecelína.

Za hlavní motto příběhu, lze považovat tato dvě Klingonská přísloví:

bomDI´ ´IwwIj qaqaw. / Vzpomínka na tebe zpívá v mé krvi.
bIHeghvIpchugh bIHegphu´. / Bojíš-li se zemřít, už jsi zemřel.

Režiséra Zdeňka Jecelína jsme se pro Vás zeptali na několik klíčových otázek:

„Gulliver´s Trek“ je původní anglický název Gulliverových cest?

Ne, není. Jonathan Swift svou knihu před třemi sty lety pojmenoval „Gulliver´s Travels“.

Proč tedy „trek“?

Za prvé je to slovo u nás populární. Tisíce Čechů se vydávají týden co týden, víkend co víkend na pěší i cyklistické treky. Za druhé připomíná „Star Trek“, slavnou televizní a filmovou sérii, která má s „Gulliverovými cestami“ mnoho společného.

Můžete tuhle myšlenku trochu rozvinout?

Obě díla jsou fiktivní cestopisy za hranice známých světů (čím byl pro Swifta oceán, tím je pro nás vesmír), jejich hrdinové se potkávají s odlišnými rasami, kulturami a zvyklostmi, které srovnávají s kulturou a zvyklostmi našeho druhu. Pro současného čtenáře může být četba „Gulliverových cest“ velká nuda. Aby ne, svět, jehož pořádkům, se Swift vysmíval, už dávno neexistuje. Ve své době byla ale jeho kniha velmi populární, právě tak jako jsou dnes populární sci-fi seriály. A o to právě jde – uvědomit si tu spojitost.

Čeho bude v inscenaci Malého divadla víc? Gullivera nebo Treku?

Věřím, že obojí bude v rovnováze. Podíváme se do Anglie 18. století a dáme si naživo staré námořnické písničky jako „Drunken Sailor“. A současně vyrazíme warpem, tedy nadsvětelnou rychlostí do vesmíru. A všemu tomu se budeme po swiftovsku vysmívat. Kdo má rád příběhy s časovou smyčkou, přijde si na své.

Dramaturgem této inscenace je Petr Hašek, výpravy se ujala Kateřina Štolcpartová. Hudbu nastudovali  Petr Hubík, Jiří Šponar, Jan Hönig a Martin Horáček.
Z hereckého ansámblu Malého divadla se Vám představí v hlavní roli Gullivera Jan Hönig, Stanislava Drápelová v dvojroli Margareth, jeho osudové lásky a královny Brobdignagu, dále se můžete těšit na Jiřího Šponara (Alteregg,skřet, Spok, Zdrůda), Petra Hubíka (Skoty, Technik), Budlanu Baldanovou (Cristine, Lily Python,Strážce Hrobek času), Terezu Peterkovou (Líza, Janice, Kitty Python, Glumdalklič). Jako palubní personál se představí Eduard Hubený, Martin Juřena, Jan Krejza.

Gulliver´s Trek / foto Petr ZikmundGulliver´s Trek / foto Petr ZikmundGulliver´s Trek / foto Petr ZikmundGulliver´s Trek / foto Petr ZikmundGulliver´s Trek / foto Petr ZikmundGulliver´s Trek / foto Petr ZikmundGulliver´s Trek / foto Petr ZikmundGulliver´s Trek / foto Petr Zikmund

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů