Originální dvojvečer v opeře Jihočeského divadla

Tweetněte nás!

Et nunc et semper / Sedlák kavalír

Mario De Rose / Pietro Mascagni
Scénická kantáta a veristická opera


Operní soubor Jihočeského divadla pro svou nejnovější premiéru 7. 12. 2013 zvolil neobvyklou kombinaci dvou titulů. Tento den je zároveň 150. výročím narození jednoho z nejvýznamnějších skladatelů italského operního verismu Pietra Mascagniho (rezervace vstupenek ZDE).
Jednotící „základní tóninu“ tohoto dvojvečera složeného z děl Et nunc et semper (Nyní a navždy) skladatele a dirigenta Maria De Rose a veristické opery Sedlák kavalír (Cavalleria rusticana) jubilanta Pietra Mascagniho by na poli výtvarném mohl nejlépe představovat pohled na slavný Tizianův olej na plátně Láska nebeská a láska pozemská. Netradiční spojení Mascagniho Sedláka kavalíra, komponovaného v letech 1888 - 1889 se současnou scénickou kantátou Et nunc et semper dokončenou na jaře 2013, má pregnantní důvod. Generální hudební ředitel opery JD Mario De Rose je zároveň znamenitým skladatelem a dostává tak příležitost se v této profesi poprvé představit českému publiku. „Má hudba je záměrnou směsicí různých skladebních technik, které představují různá období a různé styly. Styly pak reprezentují situace, myšlenky a charaktery postav. Scénická kantáta Et nunc et semper pro sóla, sbor a orchestr je postmoderním dílem, v němž je možno užít jakýkoli druh hudby. Sbor zpívá ve stylu ars-nova a notredamské školy. Jde o duchovní, náboženský zpěv, který je zpíván v latině. Sólový soprán reprezentuje lásku, zpíván je italsky a tango španělsky. Tenorové sólo zosobňuje vášeň, romantiku a je zpíváno německy. Baryton je jistou ‚byrokratickou‘ vizí, kritikem, a v jistém smysli bořitelem, oním ‚duchem, jenž všechno popírá‘. A zapojení baletu Jihočeského divadla – což mi dělá zvláštní radost - je samozřejmě pohybem, akcí, ubíhající řekou...“, říká na okraj své skladby Mario De Rose. Tuto svou kantátu vytvořil přímo pro Jihočeské divadlo a jeho hloubavé „putování po krajině duše“ tak uvedeme ve světové premiéře.

Hrdinou Sedláka kavalíra, operního drahokamu, který je už více než 120 let pevnou součástí světového operního repertoáru, je sicilská krajina a její horkokrevní obyvatelé zmítaní vášnivou láskou, vražednou žárlivostí, lidé, kteří neváhají „po kavalírsku“ obhájit svou čest s nožem v ruce. Zvláštností naší inscenace je účast mezinárodních pěveckých hvězd. Vystoupí v ní pěvci pěti národností české, čínské, portorikánské, ruské a ukrajinské. V hlavní ženské úloze Santuzzy vystoupí světoznámá ruská dramatická sopranistka Olga Romanko (v alternaci s vynikající českou mezzosopranistkou Šárkou Hrbáčkovou). V tenorové postavě Turidda vystoupí portorikánský pěvec Lázaro Calderón, známý divákům už z kreace v roli vévody mantovského v krumlovském Rigolettovi (v alternaci s domácím WeiLongem Taem), barytonovou úlohu Alfia ztvární střídavě Alexandr Beň a Miloš Horák, v dalších úlohách vystoupí Miroslava Veselá a Dagmar Volfová.

Jako sólisté v kantátě Et nunc et semper (Nyní a navždy) vystoupí Maria Bisso, Alexandr Beň a WeiLong Tao, spolu se sborem a baletem JD v choreografii Attily Egerháziho. „Scénická kantáta Et nunc et semper je tajuplnná hudba. Při prvním setkání má posluchač mnoho – často i protichůdných – pocitů. Mým úkolem je vytvořit tanečníkům pohyby, které by postihly právě onu „nepostižitelnou” atmosféru hudby. Tedy nikoli hudbu pohybem ilustrovat, ale pokusit se pohybem vyjádřit přesně to, o čem vyprávějí sólisté, sbor a orchestr – o sváru „nebeského” a „pozemského”, o sváru, který je vlastní každému z nás, smrtelníků…“, soudí o této skladbě choreograf Attila Egerházi.
Dirigentské taktovky se chopí Mario De Rose, sbormistrem obou částí večera je Martin Veselý. Výtvarná podoba inscenace je dílem Pavla Krejčího (scéna), Tomáše Kypty (kostýmy) a Jana Erharta (projekce). Režii celého dvojvečera má Miloslav Veselý.

Nyní a navždy / foto Michal Siroň Nyní a navždy / foto Michal Siroň Nyní a navždy / foto Michal Siroň Nyní a navždy / foto Michal Siroň Sedlák kavalír / foto Michal Siroň Sedlák kavalír / foto Michal Siroň Sedlák kavalír / foto Michal Siroň Sedlák kavalír / foto Michal Siroň Sedlák kavalír / foto Michal Siroň Sedlák kavalír / foto Michal Siroň Sedlák kavalír / foto Michal Siroň Sedlák kavalír / foto Michal Siroň Sedlák kavalír / foto Michal Siroň Sedlák kavalír / foto Michal Siroň

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů