Blackout v Jihočeském divadle!

Tweetněte nás!
Blackout / foto Petr Neubert

Tahle situace už byla na spadnutí a může kdykoli nastat. Vypne proud. Na dlouho. Všechny technické vymoženosti, které bereme jako automaticky dostupné a na nichž jsme závislí, zkolabují. Nepůjde topení, voda, ve městech se začnou hromadit odpadky, policie i zdravotní péče přestane fungovat. A zkuste si to představit v předvánočním čase. Možná by vás touha se zahřát a uvařit si něco k jídlu stejně jako naše hrdiny dohnala k nedobrovolné výpravě na opuštěnou chatu do lesů. A třeba by i k vám dorazili nezvaní hosté se stejným přáním – přežít. Přežít ať to stojí, co to stojí… A třeba i na úkor někoho jiného!

Blackout / foto Petr Neubert

Dvojice autorů Olga Šubrtová, Martin Glaser uvede v pátek 10. ledna 2014 v 19.00 hodin svou již sedmou autorskou hru groteskní thriller Blackout. Práce na této hře jim trvala téměř rok, v první fázi řešili, kde se bude celý příběh odehrávat, ve druhé fázi tvořili lidské typy, jakýsi „katalog charakterů“ napříč věkovými kategoriemi. O tom jak jejich tvůrčí proces dopadl, se můžete přijít přesvědčit nejen na premiéru, ale i na dalších několik repríz (rezervace vstupenek ZDE).

Blackout / foto Petr Neubert

Dramaturgyně a spoluautorky hry Olgy Šubrtové jsme se zeptali na několik otázek, které Vám připravovanou inscenaci blíže představí.

Jak byste Blackout charakterizovali žánrově?

Groteskní thriller je, myslím, přesné označení žánru. Měl by být smích i mrazení v zádech.

V čem se bude od vašich předchozích opusů nejvíce odlišovat?

Úplně vším, takovou hru jsme nikdy předtím nepsali, s krumlovskými komediemi se nedá vůbec srovnávat... Snad v něčem je podobnost s Mužem sedmi sester - vše, co se ve hře děje, se opravdu stát může, ale je to dovedené do groteskního zveličení. Je to totálně šílené, ale ne nepředstavitelné.

Na koho z hereckých osobností se mohou diváci těšit?

Na Viktora Limra, Věru Hlaváčkovou, Jana Huška, Pavla Oubrama, Tomáše Drápelu, Jiřího Suchého z Tábora, Bibianu Šimonovou, na Petra Šporcla a novou tvář v činohře Terezu Vítů, absolventku pražské konzervatoře.

Vaše inscenace mají vždy zajímavou výtvarnou podobu, můžete divákům představit ve zkratce scénografii Blackoutu?

Scénografie Pavla Krejčího vychází samozřejmě v tomhle případě z jednoznačných požadavků na prostor, ve kterém se celá hra odehrává. Rodina - otec, matka a syn (V. Limr, V. Hlaváčková, J. Hušek) utečou po výpadku elektřiny před nesnesitelnými podmínkami z města do své, předtím dlouho opuštěné, rekreační maringotky uprostřed lesa. A brzy o svůj prostor k přežití musí začít bojovat s vetřelci. Takže bylo třeba vymyslet krásný zasněžený les a maringotku, ve které se pohybuje najednou až osm herců. Myslím, že měl Pavel dobrý nápad, který bude fungovat.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů