Nová činoherní premiéra YERMA

Tweetněte nás!

Soubor činohry uvede první březnový týden svou již třetí premiéru této divadelní sezóny. Režie dramatu Federica García Lorcy Yerma se ujal jeden z nejvýznamnějších současných českých operních režisérů Jiří Heřman, pro něhož je tato básnická španělská hra činoherním režijním debutem.

Režisér Jiří Heřman

Lorcova Yerma je v českém divadle známá pod názvem Pláňka. V Jihočeském divadle bude inscenována poprvé. „Dějem Lorcovy Yermy je soužití manželského páru na španělském venkově, kterému se nedaří mít dítě. Yerma, manželka Juana, je spalována touhou po dítěti, které je pro ni jediným smyslem života. Je to postava Juana, která do hry přináší cosi záhadného. Muž, který nechce mít dítě, chce žít se svou ženou v pokoji a míru. Tento postoj přirozeně vyvolává velký konflikt nejenom v manželském páru, ale také ve společnosti, která nemilosrdně odsuzuje jakékoliv odchýlení od tradic manželského svazku. Lorcova hra není jen tragédií bezdětné ženy, ale i muže který není schopný přiznat svou identitu. Ve hře se zrcadlí Lorcův život, ale především život nás všech. Není to však jen tragédie, básnické obrazy přírody a mateřství prosvětlují celý příběh,“ uvedl Jiří Heřman.

Marta Töpferová

Scénu navrhl Pavel Svoboda, jehož scénografické počiny diváci znají už z inscenace Martina Glasera Tlustý prase a Muž sedmi sester. „V naší společné práci s Pavlem hraje velice důležitou roli světlo. Jeho autorem je ve finálních zkouškách výtvarník světel Daniel Tesař. Vydal jsem se také do Granady, Lorcova rodiště, abych nasál atmosféru místa. Dojmy z mé cesty po Granadě jsme přetavili do dramatického prostoru, v němž mohu inscenovat bohatě imaginativní Lorcův básnický text,“ dodává režisér.

Autorem hudby k inscenaci Yerma je známý skladatel, autor oceňované rodinné opery Čarokraj, Marko Ivanovič. Ke spolupráci přizval režisér také pěvkyni Martu Töpferovou, která je jednou z nejzajímavějších zpěvaček a písničkářek své generace. Po emigraci do USA v roce 1987 se naučila plynně španělsky a prosadila se jako osobitá umělkyně a skladatelka latinskoamerické hudby. V roce 1993 strávila půl roku v španělském Morónu de la Frontera, kde studovala kytaru, tanec a ponořila se do španělského jazyka a Lorcových básní. London Times ji popsal jako „jednu z nejpůvabnějších interpretek lidové hudby Latinské Ameriky“. Její hluboký hlas, lyrické písně a unikátní doprovod na čtyřstrunné cuatro a kytaru zaujaly posluchače po celém světě. V roce 2012 se vrátila do Čech, aby se mohla plně věnovat svému novému projektu Milokraj, který čerpá z moravských hudebních tradic a dalších slovanských vlivů. Diváci budou mít možnost uslyšet fragmenty španělského textu i v průběhu představení. Role Marty Töpferové nekončí jen u zpěvu a hry na kytaru, ale v inscenaci ztvární alter ego hlavní ženské postavy.

Titulní roli ženy toužící po dítěti ztvárňuje Dana Verzichová, jejího manžela Juana Pavel Oubram. Třetí roli v milostném trojúhelníku zahraje charismatický Jan Hušek. V dalších rolích se objeví téměř celý soubor činohry JD a několik hereckých hostů.

Premiéra 7. března 2014 v Jihočeském divadle, rezervace vstupenek ZDE.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů