Úchvatná Daniela Bambasová v nové komedii

Tweetněte nás!
Je úchvatná

Činohra JD uvede v sobotu 15.3. premiéru komedie Je úchvatná! britského dramatika Petera Quiltera. Hlavním tématem hry je cesta za naplněným snem nadšené amatérské sopranistky Američanky Florence Foster Jenkinsové (1868 - 1944), přezdívané též "první dáma klouzavé stupnice", která svým "uměním" pobavila tisíce diváků v New Yorku a svou podivuhodnou kariéru zakončila měsíc před smrtí fenomenálním veleúspěšným "koncertem" po střechu našlapané Carnegie Hall. Dnes kultovní postava od dětství toužila po  hudební kariéře přesto, že neuměla zazpívat ani notu a neměla žádný smysl pro rytmus. Byla ale přesvědčena o svém koloraturním sopránu a absolutním sluchu. Když bylo Florence šedesát let, rozjela svou pěveckou kariéru naplno. Její přesvědčení o velkém talentu, které naplňovalo její osobnost zvláštním jasem a radostí, nezištná pomoc přátel a schopnost vytvořit velkolepé show, na které si Florence sama navrhovala extravagantní kostýmy, dospěly v jejích 76 letech až k metě nejvyšší - ke koncertu v Carnegie Hall. Florence Jenkinsová ji vyprodala do posledního místečka a sklidila nadšené ovace. Měsíc nato zemřela ve svém apartmá v Hotelu Seymour na Manhattanu.

Je úchvatná

Hra se soustředí  na nejslavnější období kariéry Florence Jenkinsové (Daniela Bambasová) a v duchu komediálního žánru přivádí spolu s ní na jeviště podobně excentrické postavy: věrného životního partnera St. Claira (Jan Dvořák), neúspěšného anglického herce, džentlmena se slabostí pro dobré jídlo, pití a humor, svéráznou přítelkyni Dorothy (Jaroslava Červenková) a španělskou kuchařku Maríu (Teresa Branna), ale i "obránkyni hudby" a rozhořčenou kritičku paní Verindah-Gadgeovou (Lenka Krčková). Do neuvěřitelné osobnosti Florence se nakonec zamiluje i zprvu zděšený klavírista McMoon (Martin Hruška), který s ní ve hře projde nahráváním v Melotone Recording Studiu, koncertem v hotelu Ritz Carlton až po závěrečný neuvěřitelný triumf ve vyprodané Carnegie Hall. Režisérkou inscenace je Jana Kališová, scénu navrhl Ivo Žídek, kostýmy Kristina Novotná.

Je úchvatná

Českou premiéru měla hra Je úchvatná!, kterou vynikajícím způsobem přeložil Pavel Dominik, v roce 2007 v pražském Divadle Kalich v režii Jany Kališové a v hlavní roli s Jaroslavou Kretschmerovou. Jihočeské divadlo je teprve druhým divadlem, které si na hru, kladoucí mimořádné požadavky na hlavní hereckou představitelku, u nás troufá.

Je úchvatná

Premiéra v sobotu 15.3.2014 v 19.00 v Jihočeském divadle, další reprízy 17.3. / 22.3. / 25.3. / 1.4. / 15.4. / 2.5. / 6.5.

Rezervace vstupenek ZDE!

Je úchvatná
Je úchvatná
Je úchvatná

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů