S Tomášem Vůjtkem o inscenaci Louis a Louisa

Tweetněte nás!
První čtená zkouška

Soubor činohry uvede v pátek 25. dubna v Malém divadle svou již pátou premiéru této sezóny komedii Louis a Louisa. Dramaturga inscenace Tomáše Vůjtka jsme se v krátkosti  zeptali, na co se v inscenaci můžete těšit, jaké bude herecké obsazení či kdo je autorem scénografie (více informací a rezervace vstupenek ZDE).

Autorská dvojice Gieselmann Schumacher se jako dramatici představí v Českých Budějovicích poprvé. Mohl byste je představit?
David Gieselmann je dnes velmi uváděný dramatik, jehož nejslavnější hra Pan Kolpert se hrála i na českých scénách (v Divadle Na zábradlí téměř pět let). Má skutečně mezinárodní věhlas a dokáže si zajímavě pohrávat i s moderní divadelní klasikou, jak o tom svědčí jeho hra Plantáž, která variuje různé motivy z Višňového sadu. Je zábavný, ale není to bavič. Jeho hry reflektují problémy našeho světa a dokážou klást i velmi nepříjemné otázky. To platí i pro hru Louis a Louisa, na níž spolupracoval s hamburským režisérem Klausem Schumacherem, který se ve svém divadelním záběru soustředí především na mladé autory a mladého diváka.

Jaké téma je podle Vašeho názoru v jejich hře nejzajímavější?
Především jde zde o groteskní svár mezi charitativní teorií a praxí. Adopce na dálku je stále častější i u nás, ale jen málokdo si dokáže představit, že by jej „jeho“ adoptované dítě z třetího světa přijelo navštívit, jak se to stalo rodině z naší hry. Všechny kulturní a společenské rozdíly se rázem vyostří a veškerá ušlechtilost bere za své při obraně vlastního „životního prostoru“. Xenofobní nálady pak ožijí v celé své hrůznosti. Autoři se snaží vymezit míru našeho pokrytectví, což je téma, které v naší společnosti rezonuje stále naléhavěji. Nenechme se zmást, také my totiž patříme do té bohatší části světa, která by měla umět být solidární s těmi, kteří jsou na tom hůř než my.

Můžete prozradit herecké obsazení inscenace Louis a Louisa?
Karla Tremmela, otce zmíněné rodiny, jenž před adoptovaným vetřelcem uteče do rodinného sklepa, bude hrát Roman Nevěčný a jeho ženu Miu Jaroslava Červenková. Jejich dceru Louisu, která v novém členu rodiny nalezne opravdové zalíbení, si zahraje Tereza Vítů. Jejího ctitele Thea, jemuž nastalá situace překazí dlouhodobě budovaný vztah, bude hrát Jiří Suchý zTábora a konečně adoptovaného Louise Tomáš Drápela.

Jak bude vypadat její scénografie a kdo je jejím autorem?

Autorem scénografie je Milan David, který s režisérem Ivanem Krejčím nespolupracuje poprvé. Jde o skutečně sehranou dvojici, která se v tomto případě nechala inspirovat tzv. fortifikační architekturou. Scénu bude tedy tvořit jakýsi sklepní bunkr, kam se otec rodiny přestěhoval a odkud prostřednictvím kamer sleduje, co se děje v jeho domě. Tato metafora je vlastně obsažena již v samotném textu hry, neboť i my se schováváme za hradbu svých předsudků, jsme-li konfrontováni s něčím nepříjemně novým a odlišným.
Dramaturgie Jihočeského divadla uvažovala uvést Vaši hru Výmlat, ale nakonec jste se jako autor v Budějovicích představil jinou svou hrou Perverze, kterou jako čtené divadlo na půdě Českého rozhlasu České Budějovice představili herci budějovické činohry Jiří Šesták a Věra Hlaváčková.

Které své hry si nejvíce považujete a kterou byste rád viděl v našem divadle?
Perverze byla vůbec první hra, kterou jsem napsal, a zmiňované čtení bylo její jediné profesionální uvedení. Výmlat se pak hrál tři sezóny u Bezručů a svým způsobem poznamenal mé další divadelní směřování (především díky setkání s panem režisérem Janíkem). Za ty roky jsem objevil i jiná témata, ale humor mi, doufám, zůstal. Já mám ty svoje hry rád tak nějak všeobecně, nesnažím se o nějaké škatulkování. Některé stárnou rychleji, ale to ke psaní patří. Zatím se za žádnou nestydím a rád se na divadle kouknu na kteroukoli z nich.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů