Beethovenova 9. symfonie uzavřela festival ve Skutči

Tweetněte nás!

Beethovenova  9. symfonie  uzavřela festival klasické hudby - Novákova a Tomáškova hudební Skuteč. Finále festivalu opery a klasické hudby ve východočeské Skutči patřilo triumfálnímu vystoupení souboru opery Jihočeského divadla, který zde provedl pod taktovkou generálního hudebního ředitele Maria De Rose proslulou Beethovenovu 9. symfonii č. 9 d moll op. 125 se Schillerovou Ódou na radost.

Kvarteto sólistů v závěrečné větě symfonie bylo mezinárodní – španělská sopranistka Maria Bisso, česká altistka Dagmar Volfová, čínský tenorista WeiLong Tao a ukrajinský barytonista Alexandr Beň.

Je těžko uvěřitelné a zároveň nesmírně potěšující, že tento již tradiční festival na malém městě s pěti tisíci obyvateli letos navštívilo více než 5,5 tisíce diváků. Jihočeské divadlo mělo již v minulosti čest otevírat tento festival Verdiho operou Rigoletto. Zcela zaplněný hudební sál  - na tak malé město jako je Skuteč - velmi dobře technicky vybavený a funkční,  připravil více 100 člennému jihočeskému tělesu srdečné standing ovation.

Beethovenova 9. symfonie klade mimořádné interpretační nároky pro všechny účinkující a každé její provedení je svátkem, který nemá posluchač možnost prožít každý den.

Tato symfonie je vlastně Beethovenovým hudebním testamentem, v němž se krystalicky zrcadlí naděje celé jedné lidské epochy přelomu 18. a 19. století. Myšlenkově však tato geniální skladba, vytvořená už hluchým skladatelem a premiérovaná 18.5. 1824 ve Vídni, míří i do budoucnosti.

I proto se ústřední melodie Beethovenova zhudebnění Schillerovy Ódy na radost stala hymnou Evropské unie.

SkutečSkutečSkutečSkutečSkutečSkutečSkutečSkuteč

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů