Ivan Klička odešel do hereckého nebe

Tweetněte nás!
V stejný čas za rok zas

Jihočeské divadlo s lítostí oznamuje, že 25. června 2014 ve svých nedožitých 82 letech zemřel někdejší člen činohry Ivan Klička (narozen 16. 9. 1932). Angažmá v Jihočeském divadle přijal v sezóně 1962/63 a svá nejlepší herecká léta věnoval jeho činohře až do sezóny 1988/89. Účinkoval ve více než 100 inscenacích nejrůznějších žánrů, tak jak je přinášel tehdejší široký repertoár. V divácky oblíbených inscenacích her Osvobozeného divadla Kat a blázen, Těžká Barbora, Balada z hadrů či Nebe na zemi – obvykle jako herecký partner Josefa Bulíka - přebíral neodolatelně štafetu v původních klaunských rolích V+W. Jako herce se schopností přesné charakteristiky, ironického nadhledu a dokonalé jevištní mluvy jej už od mládí čekala plejáda rolí shakespearovských – Claudio v Mnoho povyku pro nic (1966), Šašek v Králi Learovi (1971), titulní úloha v české premiéře hořké romance Perikles (1974), Bassanio v Kupci benátském (1975), Demetrius i Klubko v inscenacích Snu noci svatojánské (1971 a 1985) a Jago v Othellovi (1988). Jeho vrozená muzikálnost jej předurčovala i k rolím v hudebních žánrech, za všechny jmenujme prince Orlowského ve Straussově Netopýru a úlohu Konferenciéra v proslulém muzikálu Kabaret J. Kandera.

Balada z hadrů (s J. Bulíkem)

Ivan Klička byl diváky milován zvláště jako tzv. frakmen v konverzačních komediích anglosaského či francouzského repertoáru. Jeho erbovní úlohou v Jihočeském divadle zůstane postava George v české premiéře slavné americké komedie B. Sladeho V stejný čas za rok zas, která v režii M. Fridricha a s hereckou partnerkou Bibianou Šimonovou dosáhla na tehdejší Studiové scéně JD více než stovky repríz. Totéž lze říci i o jeho Henry Higginsovi či o dvojroli Viktora Emmanuela Champsboisyho a Boutona v komediích Pygmalion a Brouk v hlavě.

Perikles

Jeho hereckému naturelu slušel i český klasický repertoár, ať už hrál vodníka Michala v Jiráskově Lucerně před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově (1965), nebo Vocílku ve Strakonickém dudákovi (1988 tamtéž). Šíři Kličkova hereckého talentu dokazuje i fakt, že jej režiséři často obsazovali do současných dramat i moderního repertoáru 20. století – např. do Bulgakovovy Svaté kabaly, kde s mimořádným úspěchem vytvořil člena Moliérovy herecké trupy Charlese Varleta de Lagranga, nebo do Brechtovy Krejcarové opery, kde ztvárnil Mackieho Messera. Ačkoliv už čtvrtstoletí Ivan Klička působil mimo Jihočeské divadlo, pamětníci na něj stále vzpomínají jako na jednu z nejvýraznějších hereckých osobností tehdejší éry.

Svatá kabala (K. Charvát, I. Klička)

Veřejnost se s Ivanem Kličkou rozloučí 7. července v obřadní síni Poděbrady – Kluk.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů