Karel Roden by oslavil 100. narozeniny

Tweetněte nás!
Brouk v hlavě / Karel Roden jako Dr. Finache

V neděli 10. srpna 2014 by se tento významný herec poválečné epochy Jihočeského divadla dožil 100 let.

Hrátky s čertem / Karel Roden jako Školastykus

Karel Roden (1914 - 1992), člen uměleckého souboru činohry JD v sezónách 1940 - 1945 a poté 1949 - 1992. Výrazná herecká osobnost, jehož jméno právem nese čestná cena udělovaná JD v každé divadelní sezóně za  nejvýznamnější mužský herecký výkon.

Karel Roden - toho jména mladší - pocházel z významné české divadelnické rodiny. Jeho otec Karel Roden starší (1891 - 1961) byl dokonce šéfem činohry JD v období 1919- 1922, poté založil vlastní divadelní společnost, Komorní divadlo (1925), které úspěšně rozvíjelo činnost až do počátku německé okupace. Manželka K. Rodena st. (a matka K. Rodena ml.) byla herečka Anděla Šedivá - Rodenová a pocházela ze starobylého divadelnického rodu založeného v 19. stol. Vilémem Grauem.

Herectví dostal jubilant tak doslova do vínku, stejně jako jeho synové, Karel Roden nejmladší (nar. 1962) a Marian Roden (nar. 1964). "Jihočeský " Karel Roden nastoupil nejprve k divadelní společnosti J. Bittla (1930), poté přešel do stálého angažmá nuselského Tylova divadla (1933), Kladna (1934), Olomouce (1967) a České Budějovice (poprvé 1940). Kvůli náletem zničené divadelní budově přesídlil z Č. Budějovic krátce do Teplic, ale pak již natrvalo zakotvil v JD, jemuž věnoval svá vrcholná herecká léta. Škála jeho divadelních rolí je v JD neobyčejně pestrá a obsahuje prakticky všechny divadelní žánry. Ač původně tzv. frakman (O. Wilde, Ideální manžel - lord Goring, G. Feydeau, Brouk v hlavě - Dr. Finache), přešel bez problémů k rolím "lidovým" (A. Jirásek, Lucerna - Klásek, L. Stroupežnický, Naši furianti - Dubský, J. Drda, Hrátky s čertem - Školastykus a zejména Trepifajksl v autorových Dalskabátech, hříšné vsi), shakespearovským (Hamlet - divadelní Král, Veselé paničky windsorské - Dr. Cajus). Významnou postavou v jeho herecké biografii je rovněž Kupec, Krásčin otec ve světové premiéře Hrubínovy Krásky a zvířete před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Ve zralém věku si herecký pomník postavil svým výkonem v americké hře Zlaté jezero (Norman Thayer), kde spolu s Dagmar Neumannovou vytvořili adekvátní pár svých filmových protějšků H. Fonda - K. Hepburn (Na zlatém jezeře, rež. M. Rydell, 1981). Účinkoval i v inscenaci Tylovy Fidlovačky, jíž se v roce 1990 otevíralo nově zrekonstruované divadlo. S jihočeskou scénou se rozloučil úlohou Dr. Pickvicka v Anouilhově dramatu Cestující bez zavazadel v režii Fr. Laurina (1991).

Další významné inscenace - výběr:
A. Casona - Dům se sedmi balkóny, B. Jonson - Lišák Volpone, A. Miller - Čarodějky ze Salemu, C. Goldoni - Náměstíčko, B. Brecht - Matka Kuráž a její děti, F. Šrámek - Léto, A. Jirásek - Jan Roháč

Pygmalion / Karel Roden jako Pickering s Dagmar Neumannovou a Ivanem Kličkou
Zlaté Jezero / Karel Roden a Dagmar Neumannová

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů