Slavnostní zahájení nové divadelní sezóny 2014/15

Tweetněte nás!

Netradičně byla zahájena nová divadelní sezóna 2014/15. V pondělí 15. září od 19.00 hod. byla uvedena v Katedrále sv. Mikuláše v Českých Budějovicích kantátu pro sóla, sbor a orchestr Et nunc et semper (Nyní a navždy). Je to autorská kompozice generálního hudebního ředitele Jihočeského divadla Maria De Rose na texty žalmů, breviáře, Friedricha Nietzscheho, italských madrigalů, anglického tisku a Leonarda Leibsona a nese v sobě touhu po hledání vnitřních jistot, duševní opory člověka obklopeného roztříštěným světem, babylonem jazyků, svodů, hříchů i rozhřešení a milosti. Její hudba je záměrnou směsicí různých skladebních technik, které představují různá dějinná období a jejich styly. Tato postmoderní skladba, komponovaná původně pro scénické uvedení operním souborem Jihočeského divadla a uvedená ve světové premiéře v rámci scénického dvojvečera s Mascagniho operou Sedlák kavalír, tak zazní poprvé v koncertním provedení. Neobvyklý večer v dokonalé akustice nedávno  zrekonstruované katedrály sv. Mikuláše je přichystán u příležitosti jednoho z nejvýznamnějších církevních svátků - památky Panny Marie Bolestné a je unikátní možností k poslechu ryze současné duchovní skladby autora, jehož jméno jako dirigenta a skladatele bylo donedávna známo více z evropských i zámořských koncertních podií, než u nás.

Od původní scénické podoby se provedení v katedrále bude odlišovat zapojením dalších hudebních ploch tvořených jemnou elektronickou hudbou a hlasovými modulátory ovládanými „live“ samotným dirigentem a skladatelem v jedné osobě. Tato část zazní ve světové premiéře a chce dokázat, že současná „operní hudba“ může existovat souběžně s moderními hudebními trendy a technologiemi, aniž by rezignovala na posluchačskou přístupnost.

Účinkují / Maria Bisso - soprán, WeiLong Tao - tenor, Alexandr Beň - baryton, sbor a orchestr opery JD, sbormistr Martin Veselý, dirigent Mario De Rose

Více fotografií z koncertu v katedrále sv. Mikuláše ke shlédnutí ZDE.

V následujících dnech je k vidění opera a balet Jihočeského divadla na dalším netradičním místě - v obchodním centru IGY.

Ve středu 17. září od 16.30 hod. vystoupí opera s hodinovou hudební show a ve čtvrtek 18. září od 16.30 hod. uvede mezinárodní baletní soubor JD svůj taneční happening.

Součást prezentace Jihočeského divadla v IGY je instalace divadelních kostýmů, scénografických objektů i výstava umělecky oceněných plakátů k inscenacím Jihočeského divadla.

Více fotografií z koncertu opery v obchodním centru IGY ke shlédnutí ZDE.

Více fotografií z baletního vystoupení v IGY ke shlédnutí ZDE.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů