PODIVÍN - první baletní premiéra sezóny

Tweetněte nás!
Plakát k představení

Podivín
J&D v JD (Janáček & Dvořák v Jihočeském divadle)


Poněkud tajemný název nejnovější baletní premiéry věnované letošnímu Roku české hudby v sobě skrývá nejen iniciály příjmení dvou velikánů dnes už světové hudby – Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka, ale napovídá i o charakteru chystané choreografie.

V průběhu baletního večera, jenž se skládá ze tří choreografií - Rekviem za mládí, Běh věků a Podivíni, se objeví tři kompletně odlišné druhy obrazového a dramatického ztvárnění, které mohou být chápány jako taneční poezie.

Ostatně více už prozradí její autor, umělecký šéf baletu JD, Attila Egerházi v následujícím rozhovoru.

Jako první baletní premiéru sezóny 2014/15 uvedete baletní večer s názvem Podivín - J&D v JD (Janáček & Dvořák v Jihočeském divadle). Proč jste si pro první inscenaci zvolil právě hudbu Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka?

Svět české hudby je bohatý na vynikající skladatele. Vždy jsem považoval za důležité skrze taneční divadlo pokusit se tuto bohatost vyjádřit. Soubor baletu Jihočeského divadla, je v rámci české taneční scény znamenitým regionálním souborem. Kromě toho cítím povinnost uvádět na repertoáru choreografie ztvárněné na hudbu předních českých skladatelů. Vnímám, že moje umělecká vize je blízká hudebnímu dílu Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka. Proto bych rád věnoval první baletní premiéru sezóny 2014/2015 těmto světově proslulým skladatelům. Jedním z důvodů proč vytvořit baletní představení na hudbu Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka je letošní připomenutí výročí těchto významných skladatelů v rámci Roku české hudby 2014.

Čím je Vám hudba těchto dvou českých skladatelů blízká?

Jak jsem již zmínil, pociťuji, že moje choreografická práce i umělecká vize je blízká hudbě a atmosféře, kterou tito skladatelé vyjadřují skrze svá díla. Rád bych skrze taneční vyjádření učinil viditelným neviditelný svět hudby, který já sám tak silně pociťuji. I hudba je pohybem, protože rezonuje. Pohyby jsou hudbou, protože mají rytmus. Tedy určitý druh „vizualizace hudby”...

Bude tento taneční večer něčím výjimečný?

Ano. Naši tanečníci jsou výjimeční. Každý z nich má individuální nadání, které dodá jednotlivým choreografiím programu jedinečnosti. Co dělá tento baletní večer originálním, je fakt, že je vytvářen a prezentován s láskou, s níž skladatelé v jeho titulu tvořili své skladby.

Koho jste si vybral do inscenačního týmu?

Většinou pracuji stále se stejnými baletními mistry a asistenty choreografie. Proto i pro tuto inscenaci, to budou Linda Schneiderová a Béla Kéri Nagy. Poprvé budu spolupracovat s jedním z předních českých kostýmních výtvarníků, Romanem Šolcem, který pro inscenaci odvedl skvělou práci. Dalším partnerem je už tradičně Taneční centrum Praha – konzervatoř, a to nejen po umělecké, ale i finanční stránce. Zkrátka - mladí a talentovaní tanečníci souboru Balet Praha junior, který zastřešuje Taneční centrum Praha, se opět budou podílet na vysoké umělecké úrovni naší inscenace.
 

Již tradičním partnerem baletu Jihočeského divadla je Taneční centrum Praha - Konzervatoř s jeho mladými a talentovanými tanečníky. Baletní soubor školy - Balet Praha Junior se bude na večeru podílet jednoaktovkou s názvem Běh věků.

V choreografiích zazní skladby Leoše Janáčka z cyklu Po zarostlém chodníčku – Naše večery, Lístek odvanutý, Frýdecká Panna Maria, Dobrou noc!, Sýček neodletěl, Tema con variazioni (Zdenčiny variace I. - VII.), Nápěvky mluvy, Antonína DvořákaKoncert pro violoncello a orchestr h moll – Adagio ma non troppo, Alva Noty & Ruichiho SakamotyTrioon l, hudebního uskupení Zona Industriale – Inside, InteraccionArquetipos, Kronos QuartetTotem Ancesor & Johanna Strausse II. valčík Vídeňská krev.

Premiéra 17. října 2014 v Jihočeském divadle (rezervace vstupenek ZDE).


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů