V jámě lvové v Jihočeském divadle

Tweetněte nás!

V jámě lvové / Felix Mitterer

Premiéra 7. listopadu 2014 v Jihočeském divadle (rezervace vstupenek ZDE)

Hra současného rakouského spisovatele, dramatika a herce byla inspirována skutečným životním příběhem židovského herce, kterého fašisté kvůli jeho nežádoucímu původu vyhnali z divadla. Artur Kirsch (změněné jméno) se ale vrací v dokonalém přestrojení za árijského sedláka, který touží hrát divadlo, aby se vyrovnal s těmi, kteří mu ublížili.
V titulní roli se jako host poprvé v Jihočeském divadle představí Mario Kubec.

Na vašich stránkách je motto: „Pokud chcete, změňte svůj život, dokud je čas. Neztrácejte nikdy naději.“ Pokud je vám tohle blízké, musíte cítit spříznění s Arturem Kirschem. Dovedete si představit sebe v jeho situaci?

Jak odpovědět na otázku, na kterou se po hlubším zamyšlení odpovědět vlastně nedá? Je to příběh Artura Kirsche. Každý máme svůj osobní příběh a nikdo jiný se nemůže vžít, natož se ztotožnit s našimi pohnutkami, které nás vedou k tomu nejodvážnějšímu životnímu rozhodnutí. Představit si jeho situaci a prožít si ji na vlastní kůži jsou různé pocity. Tato hra, která je navíc napsaná a inspirovaná skutečným příběhem, je pro mě velkou výzvou. Odvaha hlavního hrdiny je mi sympatická a blízká. Nejednou jsem na své cestě životem pro udivené okolí volil nepochopitelná až bláznivá rozhodnutí. Zajímavé je, že pokaždé, pokud jsem se rozhodoval z hloubi své duše, nikdy jsem pak nelitoval. Protože pokud chcete změnit svůj život, musíte to udělat hned! Tady a teď! Nečekat, až k tomu bude příhodná chvíle. Ta totiž nepřijde nikdy, když na ni budete stále jen čekat. Nač čekat?! V tomhle postava z této hry „brnká na moji strunu“. Strach vytváří v naší hlavě bloky, které nám brání dělat rozhodnutí od srdce. Artur Kirsch v rozhodující chvíli myslel srdcem, protože mozek by mu nikdy nedovolil vrátit se v přestrojení do jámy lvové.

Sám jste prošel a určitě stále procházíte hodně zajímavou životní cestou – od počátečního angažmá v Národním divadle, pak na Fidlovačce, přes cestování spojené s duchovním hledáním, účinkování ve westernové hře v roli Vinnetoua až po autorské projekty, k nimž patří hra Víkend s Bohem. Co má teď ve vašem životě nejdůležitější místo?

Cesta je můj cíl! Premiéra hry „V jámě lvové“ je obrovská motivace, šance, velký dar užít si a naplnit cestu až ke dni, kdy ji ukážeme divákům. Být při tom, když se něco rodí.

V jámě lvové bude vaše první setkání s Jihočeským divadlem. Přemýšlíte o možnosti, že by se mohlo změnit i v něco trvalejšího?

Jestli se to má stát – stane se...! Učím se nežít z minulosti, jako například „...jo, to za nás, kdy mi bylo...by se to nestalo...“, ale ani nežít z budoucnosti - „...až tohle dodělám, tak budu mít konečně...“ Učím se žít tady a teď! Učím se neprosit o to, co bych v budoucnu rád dělal, ale mít rád to, co už dělám.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů