Daniele Bambasové k narozeninám

Tweetněte nás!

Na podzim v roce 1982 přijala angažmá v činoherním souboru Jihočeského divadla Daniela Bambasová. Přišla tehdy ze Slováckého divadla v Uherském Hradišti, kde mimo jiné zazářila jako Nezvalova Manon, Laura ze Skleněného zvěřince či Stella z Tramvaje do stanice Touha Tennessee Williamse. Velký talent, krásný jevištní zjev!

Osmadvacetiletá herečka, o níž se vzápětí začalo říkat, že se v Jihočeském divadle brzo stane tzv. „anštandtkou“, jak se v divadelním slangu říká interpretkám klíčových rolí, zkrátka těm, kteří zvedají divadelní publikum ze sedadel. Skutečně: hned v prvních letech si v našem divadle na své herecké konto v rychlém sledu připsala velké jevištní postavy jako Maryšu, Polly z Brechtovy Žebrácké opery (kde mohla projevit i své pěvecké kvality), Kleiu z dramatického podobenství Liška a hrozny, Antigonu, titulní úlohu Rozárky z Tylovy Paličovy dcery, stejně jako Diderotovu Jeptišku, Elektru, Desdemonu či Maribel z Mihurovy španělské komedie Maribel a podivná rodina. V 90. letech její repertoár obohatily další velké postavy – paní Cheveleyová z Wildeova Ideálního manžela, „limonádníková“ Tornádo Lou, Titanie a paní Brouzdalová z Menzelových režií Snu noci svatojánské a Veselé paničky windsorské, Dotty z veselohry Bez roucha, stejně jako dohazovačka Tekla z Gogolovy Ženitby, v nichž osvědčila smysl pro komediální nadsázku. Za nimi přicházely skutečné královny – Klytaiméstra z Eurípidovy Ifigenie v Aulidě, Alžběta I. ze Schillerovy Marie Stuartovny, následovány Reginou Giddensovou z dramatu Lištičky L. Hellmanové, Matkou z Lorcovy Krvavé svatby, Irinou Arkadinovou z Čechovova Racka a především Isadorou Duncanovou ze Shermanovy hry Když Isadora tančila.

Příchod nového století přinesl Daniele Bambasové další významné úlohy jako Gunhildu Borkmanovou z Ibsenova Johna Gabriela Borkmana nebo Claire z Albeeho Křehké rovnováhy. A také muzikálové postavy jako uhrančivou SmrtMalovaném na skle a šarmantní JeanetteDonaha!. Nezapomenutelnými z tohoto období zůstanou také její mnohovrstevnaté postavy královny Gertrudy ze Shakespearova Hamleta, Ráchel z poetického ostrovního dramatu Slaměná židle, Klaudie z Belbelova Mobilu, ale i Vrbčena z dramatizace klasického románu Rok na vsi

Její současný jevištní repertoár zahrnuje mimo jiné heroicko-komickou triádu, kterou tvoří už bezmála deset roků teta Kateřina z Jirotkova Saturnina, herečka až do morku kostí Alla z ruské komedie Slepice a nejpodivuhodnější operní pěvkyně na světě Florence Foster Jenkinsová z Quilterovy hry Je úchvatná!.

Úloh, kterými Daniela Bambasová dokazovala a dokazuje, že je opravdovou „anštandtkou“, je tu uvedeno – počítáme-li dobře – přesně dvaatřicet.
Letos 11. listopadu, v den svých narozenin, si herečka stejným číslem určitě připomene i počet svých „heroicky“ odžitých let na prknech Jihočeského divadla.

Srdečně gratulujeme, milá Dájo!

První role v JD - Hyacinta v Molierových Scapinových šibalstvích (1982)Maryša (1983) s Vávrou J. MilleraAntigona (1985)Titulní role jeptišky Zuzany (1987)Paní Cheveleyová v Ideálním manželovi (1993)Královna Alžběta I. ve Schillerově Marii Stuartovně (1995)Královna Klytaiméstra v Ifigenii v Aulidě (1997) s Petrou HobzovouIsadora Duncanová (1999) s Ondřejem VeselýmTeta Kateřina v Saturninovi (2005)Pánský hold Jeanette v muzikálu Donaha! (2006)Úchvatná Florence (2004)

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů