S Jiřím Suchým z Tábora o Hrabalových Bambini di Praga

Tweetněte nás!

Druhou činoherní premiérou této sezóny bude dramatizace Hrabalovy povídky Bambini di Praga. Režíruje ostravský režisér Janusz Klimsza a jednu z hlavních rolí – sympatického mladého podvodníčka s andělskýma očima - hraje Jiří Suchý z Tábora, kterému jsme položili několik otázek:

Jaký je váš vztah k Hrabalovu dílu? Co z něj máte nejradši?

I když někdo nemusí být zrovna Hrabalovým fanouškem, těžko popře, že Hrabal je jeden ze základních kamenů naší kultury. Kdo nečetl alespoň některé z jeho stěžejních děl, těžko se mohl vyhnout filmovým adaptacím, díky nimž jeho postavy zlidověly. Můj vztah k němu je především pln obdivu, jak dokázal nenápadně propojovat autentické situace ze života se svou nádhernou fantazií. Vzniklo tak především dílo nejen velmi jazykově kultivované, ale plné citu a lidskosti. Nejraději mám novelu Ostře sledované vlaky, při jejímž čtení přebíhá po zádech něžného humoru nesnesitelný mráz.

Když byste zval milou, inteligentní, ale v tomhle případě úplně nepopsanou tetičku na Bambini di Praga, co byste jí řekl?

Ať se těší na pěkné divadlo, kde se odehrává příběh o lidech z periferie, o lidech, kteří hledají štěstí a své místo na světě. Teplý lidský příběh ze dna společnosti, kde nikdo nepodléhá svým smutkům. A taky bych jí řekl, že si určitě přijde na své, protože hlavní partu podvodníčků hrají urostlí herci Jihočeského divadla. Bude na co se dívat, milá tetičko!

A něco víc o postavě, kterou hrajete?

Moje postava se jmenuje Bucifal a vnáší do příběhu napětí a nečekané rozuzlení. Nerad bych prozrazoval víc, než je nutné, ale ve své podstatě jde o člověka, který přichází do světa zločinu, ve kterém se pohybuje jako ryba ve vodě, aby si nakonec neodnesl lup, ale hlavně poznání o lidech a především o sobě. Jsem moc rád, že si takovou postavu mohu zahrát.

Už jste někdy pracoval s režisérem Januszem Klimszou? Je vám jeho režijní vidění blízké?

S panem režisérem Klimszou jsem bohužel ještě nespolupracoval, i když se od vidění trochu známe a viděl jsem několik jeho inscenací. Na spolupráci s ním se velmi těším, protože si myslím, že je jedním z posledních opravdových básníků jeviště. Stará škola, která nedá na zbytečné efekty a laciné triky. Cítí divadlo všemi smysly a dává důraz na herce - respektive příběh, kterým herci diváky provádějí.

V Jihočeském divadle jdete z jedné velké role do druhé. Co vás ještě čeká v této sezóně?

Po roli Viktora v české premiéře hry Poker face se vrhneme s panem Klimszou právě na Bucifala v Bambini di Praga a hned poté začneme pracovat na další české premiéře - komedii Zavolejte Jeevese v režii Martiny Schlegelové. Pak už se těším na Psa baskervilského, kterého pro Otáčivé hlediště připraví Petr Zelenka. A myslím, že to tam pořádně roztočíme.

Hodně hrajete, máte malého syna. Stíháte ještě psát? Případně další koníčky?

V podstatě všechno, co dělám, na čem pracuji, mě baví. Vybral jsem si za práci své koníčky, ať už jde o psaní či hraní, takže se málokdy stává, že bych z toho byl přepadlý nebo unavený. Naopak taková práce dává neustále chuť do další práce. A když u toho můžete pozorovat čistou roční duši, jak objevuje svět, inspirace je nevyčerpatelná.

Premiéra 16. ledna 2015 v Jihočeském divadle, rezervace vstupenek ZDE.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů