Opera JD míří na festival

Tweetněte nás!
Et nunc et semper

12. ročník pražského bienále OPERA 2015 - festival hudebního divadla nabídne mezi 22. lednem a 21. únorem reprezentativní přehlídku inscenací profesionálních česko-slovenských operních souborů. Letošní operní klání přinese rekordních 18 inscenací z celkem devíti českých a tří slovenských divadel, včetně pěti pozoruhodných produkcí "nezávislých" operních sdružení (opera Povera, ensemble Opera diversa, ensemble Damian, AD HOC a VCHOD). Představení, která si tradičně volí příslušný operní soubor sám, se konají nejen na scénách Národního divadla - v historické budově, ve Stavovském divadle i na jevišti Státní opery Praha, ale i pro operu v záměrně netypických scénických prostorách, jako je La Fabrika, Divadlo Komedie, Divadlo Na Prádle, Divadlo Hybernia a v Českém muzeu hudby.

Et nunc et semper

Jihočeskou operu bude reprezentovat v úterý 27. ledna 2015 na prknech historické budovy ND operní dvojvečer složený ze scénické kantáty Et nunc et semper (Nyní a navždy) autora - a zároveň dirigenta celého večera - Maria De Rose a nesmrtelné veristické drama Pietra Mascagniho Sedlák kavalír. Režisérem této inscenace, která měla českobudějovickou premiéru v den 150. výročí narození P. Mascagniho 7. 12. 2013, je Miloslav Veselý, choreografiem Attila Egerházi.

O důvodech, proč se na festivalu OPERA 2015 představí právě tento neobvyklý scénický projekt spojující současnou a klasickou hudbu, generální ředitel opery JD Mario De Rose říká: "Na začátku jsem chtěl zkomponovat jen kantátu, ale brzy jsem zjistil, že hlasy se chtějí stát rolemi, archetypy. Odtud ona nutnost kantátu inscenovat - aby hudba získala ´tělesnost´. Použil jsem prvky antického divadla jako archetypy, které reprezentují nadčasové trendy. Diváci se stávají svědkem rituálu, ve kterém se střetá křesťanské s pohanským, vznešené s nízkým. Díky užití různých kompozičních technik mizí stylové bariéry. Zní jakákoli hudba, která přináší vůně, útržky zaslechnutých zvuků, vzpomínky, které chceme zachytit a uchovat, ale které nám stále znovu unikají. Klip. Letmá vzpomínka. Projekce Jana Erharta přidávají specifické prvky, jakoby abstraktní látka byla náhle protržena a my jsme skrze okno do světa zahlédli jasné konkrétní pocity. Ale má to být jen klamný obraz. Nyní a navždy, světlo a tma - toto světlo a tma jsou v každém z nás. Následují silné emoce hudebního verismu v Sedláku kavalírovi. Využíváme jejich sílu, aby probudila soucit a strach a vnitřní chvění. Je to skutečný příběh z malé sicilské vesničky, která představuje všechny vesničky světa. Kde jsou vášně tak silné, že prolamují hranici soukromého a míří do světa. A kde zákon cti ospravedlňuje prolitou krev. Té nejabsurdnější smrti dodává rituální význam. Jako nyní. Jako navždy."

Et nunc et semper

Za dobu existence festivalu soubor opery JD získal celkem 6 festivalových ocenění: za Mozartovu operu Cosi fan tutte v roce 1993 Cenu odborné poroty za inscenaci a zároveň operního "Oskara" - cenu Libuška pro představitelku Despiny Hedviku Tvrdou, za Gassmannovu Kritickou noc v roce 1995 Cenu odborné poroty za dramaturgickou úpravu a režijní koncepci, v roce 2007 za Zemlinského Křídový kruh Cenu ředitelky festivalu za inscenaci a dramaturgický přínos a konečně v roce 2013 získalo festivalové provedení Verdiho Rigoletta hned dvě ceny - Cenu za  mimořádnou interpretaci role Gildy obdržela Jana Šrejma Kačírková a Cenu diváků za nejlepší festivalové představeni inscenace jako celek.

„Divadla si sama vybírají, čím se chtějí v Praze pochlubit. Diváci si asi vzpomenou na českobudějovického Rigoletta, který se před dvěma lety stal vůbec nejúspěšnější festivalovou inscenací. Tentokrát se Jihočeši představí další inscenací klasiky, Sedlákem kavalírem, opět v hudebním nastudování Maria de Rose, který jako tamní hudební ředitel má velikou zásluhu na tom, že se českobudějovické divadlo, byť je malé, dokáže prosazovat v konkurenci. Jeho Sedlák kavalír je opět obrovské překvapení, jak netradičně, v tempech i dynamice, se dá tahle opera zahrát, a přitom máte pocit, že je to přesně tak, jak může tato veristická opera dnes nejintenzivněji působit. A tentokrát dokonce – ač se nabízí, že se bude tradičně hrát s Komedianty, jak je zvykem – poznáme Maria de Roseho nejen jako dirigenta, ale i jako skladatele, protože v Budějovicích hrají Sedláka kavalíra v kombinaci s jeho scénickou kantátou Et nunc et semper. Takže si myslím, že to může být zase jiný zážitek, klasika i něco nového. Ostatně, festival takové věci má přinášet – klasiku i nové objevy,“ podotýká ředitelka festivalu Opera 2015 Lenka Šaldová.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů