Slavné Zpívání v dešti od 13. 2. i v Jihočeském divadle

Tweetněte nás!

V pátek 13. února uvede operní soubor JD premiéru adaptace slavného filmového muzikálu Zpívání v dešti v režii Oldřicha Kříže.

Film režisérské dvojice Gene Kelly & Stanely Donen se objevil na stříbrném plátně už v roce 1952. Jeho divadelní adaptace měla premiéru v roce 1983 v londýnském Palladiu a na Broadwayi se objevila o dva roky později. Muzikál autorů Betty Comden a Adolpha Greena (scénář) a N. H. Browna a Arthura Freeda (hudba a texty písní) ve shodě s filmem evokují v komediální nadsázce přelomovou situaci v americkém němém filmu v roce 1927, kdy nastupuje převratný vynález a film najednou promluví. V dějinách kinematografie na podobné téma vedle Zpívání v dešti vznikly ještě dva oscarové filmy – tragikomedie Sunset Blvd Billy Wildera a nejnověji The Artist Michela Hazanaviciuse, v němž jediným zvukem je v závěru právě citace písně Zpívat jako déšť, tančit jako on...

Hrdiny Zpívání v dešti jsou Don Lockwood (Jan Kříž) a Lina Lamontová (Kateřina Šildová), hvězdný hollywoodský pár, jejichž kariéry se díky vynálezu zvukového filmu ocitnou ve vážném ohrožení. Je tu ale naštěstí Kathy Seldenová (Marie Blahynková), sympatická a talentovaná aspirantka herectví, do které je Don zamilován, a Donův vynalézavý přítel Cosmo Brown (Jan Révai), a hollywoodsko-broadwayská show může začít.

„Muzikál je velmi složitý žánr, který vyžaduje komplexnost všech účinkujících. Musejí nejen dobře vypadat, ale také umět zpívat, mluvit, tančit nebo například i stepovat. Zpívání v dešti si bez stepařských čísel asi nikdo nedokáže představit. Ti tři hlavní představitelé (Jan Kříž, Jan Révai a Marie Blahynková) nikdy před zkoušením původní inscenace Zpívání v dešti v Liberci nestepovali. Prošli ročním peklem tréninků. Půl roku 3x týdně trénovali techniku a pak půl roku stavěli s choreografem čtyři stepařská čísla. Jsem přesvědčený, že jihočeský operní soubor spolu s baletem má dostatek zkušeností na to, abychom spolu Zpívání v dešti zvládli. Myslím, že čtyři hlavní role ve Zpívání v dešti jsou obsazeny tím nejlepším, co můžete vidět v naší, sice malé, ale umělecky neskutečně plodné republice. Skvělé trio doplňuje geniální Lina Lamontová v podání Kateřiny Šildové. Snažili jsme se zachovat atmosféru hollywoodských filmových studií dvacátých let, které doplňují i nádherné kostýmy Veroniky Hindle,“ říká režisér inscenace Oldřich Kříž.

Autorem hudebního nastudování jihočeské verze Zpívání v dešti je Martin Peschík, kterého za dirigentským pultem bude střídat i Jan Bubák. Scénografické řešení je dílem Jana Kříže a kostýmy Veroniky Hindle. Autorkou původní choreografie je Petra Parvoničová, jedna z nejzajímavějších českých choreografek, která má na svém kontě řadu velmi úspěšných muzikálových kreací (Děti ráje, Fantom opery ad.). Stepařská čísla vytvořil Pavel Strouhal. Pohybového nastudování muzikálu se v Českých Budějovicích ujal baletní mistr Sergej Škalikov.

Inscenaci uvádíme ve spolupráci s libereckým divadlem F. X. Šaldy, kde odehráli 39 repríz a i derniéra byla absolutně vyprodaná.

Zpívání v dešti / foto Michal SiroňZpívání v dešti / foto Michal SiroňZpívání v dešti / foto Michal SiroňZpívání v dešti / foto Michal SiroňZpívání v dešti / foto Michal SiroňZpívání v dešti / foto Michal SiroňZpívání v dešti / foto Michal SiroňZpívání v dešti / foto Michal SiroňZpívání v dešti / foto Michal SiroňZpívání v dešti / foto Michal SiroňZpívání v dešti / foto Michal Siroň

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů