Nová komedie Zavolejte Jeevese

Tweetněte nás!

Sir P. G. Wodehouse patří k nejoblíbenějším anglickým humoristům, mezi jehož fanoušky se řadí i samotná královna Alžběta. Nejslavnějšími postavami, které tento mistr jazykové komiky a situačních gagů vytvořil, je mladý pán Bertie Wooster a jeho věrný komorník Jeeves. Příběhům této dvojice věnoval Wodehouse 35 povídek a 11 románů, které inspirovaly mimo jiné i Zdeňka Jirotku k vytvoření jeho slavného Saturnina.

Jihočeské divadlo uvede komedii ZAVOLEJTE JEEVESE. Divadelní adaptace, jejíž autorkou je Olga Šubrtová, vychází z románu Jitřní zpěvy. Režie této komedie se ujala režisérka Martina Schlegelová, která s Jihočeským divadlem spolupracuje poprvé. V hlavních rolích Bertieho Woostera a komorníka Jeevese se představí Jiří Suchý z Tábora a Pavel Oubram. Autorkou výpravné a hravé scénografie je Jana Špalová, kostýmy pochází z dílny Anety Grňákové. Bláznivé taneční výstupy jsou dílem choreografa Martina Packa.

Martina Schlegelová, která s Jihočeským divadlem spolupracuje poprvé, odpověděla na několik otázek ke své nové inscenaci:

Považujete se za milovnici díla P. G. Wodehouse. Kterou z knih či adaptací máte nejraději a proč?
Kromě série příběhů o Bertie Woosterovi a jeho věrném Jeevesovi mám ještě velmi ráda příběhy o lordu Emsworthovi, který je fanatickým chovatelem vepřů, např. Letní bouřku nebo Vlnu zločinnosti na zámku Blandings.

Proč je podle Vás jeho dílo tolik oblíbené a v čem spočívá jeho kouzlo?
Wodehouse píše idyly, v jeho knihách nikdo neumírá, nejtěžším onemocněním je kocovina a nejsprostším slovem „proklatě“. Je to stará dobrá Anglie, která sice nikdy neexistovala, ale kterou spousta z nás miluje jako zemi zaslíbenou.

Zdeněk Jirotka se ve svém Saturninovi Wodehousem silně inspiroval. Máte pocit, že je mezi Saturninem a Jeevesem nějaký podstatný rozdíl? A jak to, že typický britský humor je tomu českému tak blízký?
Saturnin je snílek a dobrák, Jeeves je mnohem ostřejší povaha, takový satyr ve fraku. Jinak si nemyslím, že britský humor je nějak zvlášť blízký českému. Ale je pravda, že určitá část anglické literatury má prostě u nás své fanoušky.

Inscenovat komedii není vůbec lehký úkol. V čem vidíte největší úskalí?
Komedie, zejména situační, je hodně závislá na přesném rytmu, každá situace má svou přesnou „choreografii“ a ta musí být perfektně zvládnuta, takže je to opravdu často vojenský výcvik. V tomto případě jde navíc o kombinaci s vybroušenou konverzací, pro kterou čeština není úplně nejvhodnější jazyk (angličtina je rychlejší, má větší intonační škálu atd.). Ale v Českých Budějovicích je výborný soubor, takže pracovat tu je radost.

Ve své tvorbě se zaměřujete nejčastěji na současnou dramatiku. Jaké to je odskočit si ke starším, klasickým titulům?
Jako odjet do lázní… Moc mě to baví. Zejména když dostanu od dramaturgie tak inspirativní zadání. Protože Zavolejte Jeevese, to je vlastně také česká premiéra, čili v tom zásadním se to od mé standardní situace neliší. Já vlastně jen nerada zkouším něco, co jsem už předtím desetkrát viděla kvalitně udělané jinými kolegy. Pak mám pocit, že je trochu zbytečné, abych si vymýšlela jedenáctou variantu.

Česká premiéra 6. března 2015 v Jihočeském divadle, rezervace vstupene k ZDE.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů