Nové Labutí jezero v Jihočeském divadle

Tweetněte nás!

Tento pátek 20. března 2015 uvede soubor baletu Jihočeského divadla svou druhou premiéru této sezóny - LABUTÍ JEZERO. Jeden z nejkrásnějších a nejznámějších baletních příběhů na nesmrtelnou hudbu P. I. Čajkovského uvidí diváci tentokrát v režii a choreografii šéfa baletního souboru JD Attily Egerháziho jako příběh zraněné mužské duše.

„Příběh i hudba Labutího jezera jsou pro mě plné symbolů. V mé verzi Siegfried není rozmazlený princ, ale člověk, který byl traumatizován v dětství svou despotickou matkou. Tato vazba poznamenala jeho vztah k němu samému i k ženám. V tomto smyslu je můj příběh příběhem zraněné duše. Drama traumatizovaného muže, rozdvojené osobnosti, která nedokáže přijmout sama sebe takového, jaký je. To je důvodem, proč nemůže mít rád sám sebe, ani druhé. Věc, po které touží nejvíce, je milovat a být milován. Drama mého Labutího jezera je cele založeno na hře představivosti. Siegfried je rozdvojená osobnost, která si vytvořila imaginární přízraky a démony – Odettu a Rothbart. Odetta je vysněná idylická postava, po které Siegfried touží. Rothbart je autoritativní osobnost trýznící jeho psýchu. Siegfried utíká před Rothbart a chce najít lásku v objetí Odetty. Pokouší se zničit Rothbart a zoufale se upíná na Odettu. Až nyní si uvědomuje, že tyto dvě – ve své podstatě ženské – postavy nejsou skutečné, ale jsou pouhým přeludem. Na konci tohoto dramatu Siegfried pochopí, že nemůže utéct sám před sebou a svými vnitřními démony, ale že se stále znovu a znovu musí pokoušet je porazit. Ano, člověk se musí nejprve učit milovat a vážit si sám sebe i ostatních, jen tak může být ostatními milován…“

/ Attila Egerházi

V hlavních rolích se představí Viktor Svidró jako Siegfried (v alternaci se Zdeňkem Mládkem), Cristina Porres Mormeneo (nebo Sabina Bočková) jako Odetta a Julie De Meulemeester (alternovaná Terezou Hlouškovou) jako Rothbart. V dalších rolích tančí celý soubor baletu JD doplněný o několik hostů z Tanečního centra Praha - Konzervatoře a Laterny magiky. Scénu navrhl stálý spolupracovník JD Jaroslav Milfajt, kostýmy připravila belgická výtvarnice Bregje van Balen. Orchestr opery JD bude řídit Mario De Rose nebo Jan Bubák.

Přípravy této baletní inscenace doprovází již od ledna tohoto roku fotosoutěž amatérských fotografů. „Chceme oslovit i ty, kteří s baletem doposud nepřišli do kontaktu, kterým tento druh tance není nijak blízký.  Fotky pro ně mohou být vodítkem pro objevení krásy, ladnosti pohybu, kouzla okamžiků zachycených právě fotografií. Možná je to podnítí natolik, že se přijdou podívat na některé z našich baletních představení, či přímo na inscenaci Labutího jezera,“ vysvětluje Lukáš Průdek, ředitel Jihočeského divadla.

Do soutěže se přihlásilo 74 amatérských fotografů a fotofandů, kteří měli chuť vyzkoušet si divadelní fotografii a zkusit zachytit tanec na zkoušce souboru baletu Jihočeského divadla. Všichni takto přihlášení zájemci měli možnost vyzkoušet si na prvním „rozstřelovacím“ focení 24. ledna pořídit sérii fotografií, z nichž tři zaslali k hodnocení odbornou komisí. Odborná porota složená z profesionálních fotografů a zástupců médií vybrala čtyři finalisty - Adama Baštu, Veroniku Brunovou, Jindřicha Čermáka a Lenku Dohnalovou, kteří pak fotili v několika termínech přípravy baletní inscenace až do její premiéry.

Samotná soutěž vyvrcholí veřejnou výstavou šesti fotografií od každého finalisty, které budou od 20. března 2015, tedy od data premiéry Labutího jezera, po dobu dvou týdnů střídavě umístěny na výstavních panelech na českobudějovickém náměstí  Přemysla Otakara II. a na Lannově třídě. O výherci hlavní ceny, zrcadlovky Nikon v hodnotě 26.000 Kč, kterou do soutěže věnovala firma ELLEX s prodejnou v Rudolfovské ulici, rozhodnou diváci a hlasující veřejnost. Odevzdáním vyplněného hlasovacího lístku či odesláním webového formuláře na www.jihoceskedivadlo.cz se mohou hlasující zařadit do slosování o hodnotné ceny - tablet ASUS Portable AiO, vstupenky do Jihočeského divadla či na Otáčivé hlediště,  8GB flash disky, příruční sady nářadí, čajové konvice či sady přírodních sirupů. Mezi fotografy bude udělena i cena odborné poroty.

Labutí jezero / foto Michal SiroňLabutí jezero / foto Michal SiroňLabutí jezero / foto Michal SiroňLabutí jezero / foto Michal SiroňLabutí jezero / foto Michal SiroňLabutí jezero / foto Michal SiroňLabutí jezero / foto Michal SiroňLabutí jezero / foto Michal SiroňLabutí jezero / foto Michal SiroňLabutí jezero / foto Michal SiroňLabutí jezero / foto Michal SiroňLabutí jezero / foto Michal Siroň

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů