Finále fotosoutěže s Labutím jezerem odstartováno

Tweetněte nás!

Přípravy baletní inscenace LABUTÍ JEZERO doprovází již od ledna tohoto roku soutěž amatérských fotografů.

Do soutěže se přihlásilo 74 amatérských fotografů a fotofandů, kteří měli chuť vyzkoušet si divadelní fotografii a zkusit zachytit tanec na zkoušce souboru baletu Jihočeského divadla. Všichni takto přihlášení zájemci měli možnost vyzkoušet si na prvním „rozstřelovacím“ focení 24. ledna pořízení série fotografií, z nichž tři zaslali k hodnocení odbornou komisí. Odborná porota složená z profesionálních fotografů a zástupců médií vybrala čtyři finalisty - Adama Baštu, Veroniku Brunovou, Jindřicha Čermáka a Lenku Dohnalovou, kteří pak v několika termínech fotili přípravy baletní inscenace až do její premiéry.

Samotná soutěž vyvrcholí veřejnou výstavou šesti fotografií od každého finalisty, které budou od 20. března 2015, tedy od data premiéry Labutího jezera, po dobu dvou týdnů střídavě umístěny na výstavních panelech na českobudějovickém náměstí  Přemysla Otakara II. a na Lannově třídě. O výherci hlavní ceny, zrcadlovky Nikon v hodnotě 26 000 Kč, kterou do soutěže věnovala firma ELLEX s prodejnou v Rudolfovské ulici, rozhodnou diváci a hlasující veřejnost.

O vítězi ze čtyř finalistů rozhodujete Vy. Z hlasujících budou vylosováni výherci hodnotných cen. Vyhrát můžete tablet ASUS Portable AiO, vstupenky do Jihočeského divadla, 8 GB flash disky a další věcné dary. Bude udělena i cena odborné poroty.

Adam Bašta

Adam Bašta

Narozen v roce 1993 v Českých Budějovicích. "Možnost zúčastnit se soutěže a vyzkoušet si focení baletu přišla přesně ve chvíli, kdy jsem se v životě ztratil, potřeboval jsem nějaký impuls. Musel jsem něco dokázat jak sám sobě, tak i někomu, u koho jsem ztratil veškerou důvěru. Bez váhání jsem se zaregistroval, se slibem, že to pro ni vyhraju, netuše, jak mne samotného tohle vše osloví. Rád bych tedy poděkoval Jihočeskému divadlu za tenhle výlet do zákulisí baletu. Doufám, že tyto fotografie dokážou přenést aspoň náznak té neuvěřitelné každodenní dřiny, která za tím vším stojí. Děkuju Jindrovi, Lence a Verče, že jsme se nestali konkurenty, ale přáteli. A taky děkuju všem tanečníkům, za to jak nás přijali mezi sebe. Všichni jste skvělí."

Veronika Brunová

Veronika Brunová

Narozená na Slovensku. Od roku 2009 žije v Českých Budějovicích a nyní se převážně věnuje fotografii. "Fotografii a její bohatost žánrů a podob využívám, abych se mohla přibližovat k lidem a setkávat se s nimi. Při těchto setkáních hledám okamžiky, v nichž je výtvarně viditelný vztah člověka s prostorem a se sebou samým. Během své fotografické práce jsem tento vztah zkoumala různými způsoby od popisného po abstrahující, včetně postupné redukce zobrazení člověka k dosažení většího soustředění na jeho význam. Od toho večera, kdy jsem poprvé viděla baletní představení Jihočeského divadla Bolero (2011), jsem už žádné další nevynechala. I následující Zero Gravity, Kauza Kafka nebo Podivín jsem si oblíbila. Při každé repríze v nich vidím něco nového. Hudba a tanec  v nich vytvářejí obrazy, které na mě působí. Ráda čtu v gestech a pohybech tanečníků. Obdivuju scénické použití současné i klasické hudby, pestrost choreografií, tanečníky s rozmanitým kulturním zázemím a teší mě sledovat, jak se současný taneční jazyk proměňuje. Tady a teď."

Jindřich Čermák

Jindřich Čermák

Narozen v roce 1976 v Praze. "O fotografii se zajímám díky otci a bratrovi od let svého dospívání. Navštěvoval jsem různé fotokluby, seznamoval se se zkušenějšími fotografy a hledal inspiraci. Touto cestou jsem dospěl ke studiu na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. V současnosti využívám digitálních technologií, ale stále se vracím k technice velkého formátu negativu. K účasti na soutěži mne přivedla chuť ověřit si, jak dovedu obstát v situaci, kdy je třeba pořídit snímky poměrně rychlého pohybu v kritických světelných podmínkách. Zároveň jsem se těšil na setkání s pro mne novými kolegy z řad budějovických fotografů, a je mi velikou odměnou, že jsem ve finále mohl spolupracovat právě s Veronikou, Lenkou a Adamem."

Lenka Dohnalová

Lenka Dohnalová

Narozena v roce 1976 v Českých Budějovicích. "Ráda fotím. Potěší mne, když se podaří zachytit pomíjivý okamžik vytvořený světlem a stínem, emoce, pocity nebo část reality, která by jinak byla zapomenuta. S velkou chutí jsem přivítala možnost být jako fotografka přítomna při přípravě divadelního představení Baletu Jihočeského divadla - Labutí jezero. Osobně se sladit s prostředím divadla a pokusit se obrazově zachytit na šesti fotografiích, jak vše vzniká od začátku na zkouškách na baletním sále až po „generálku“ na jevišti divadla, pro mne nebylo vůbec snadné. Brala jsem to jako velkou výzvu. Setkala jsem se s výbornými, kreativními lidmi, můj obdiv patří především tanečníkům, pro jejich talent a nasazení s jakým se po celou dobu své práci věnovali. Při focení jsem se potýkala s řadou problémů, jak s fotografickým vybavením, tak až po závěrečný výběr a přípravu fotek k tisku. Doufám, že se vám výstava bude líbit a podpoříte mne i ostatní kolegy fotografy svými názory a hlasováním."


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů