Životní jubileum Jiřiny Petrů

Tweetněte nás!

Přesýpací hodiny času začaly odpočítávat kulatý letopočet 1970 a mezi hereckými tvářemi činohry JD se čím dál tím častěji začala objevovat nezaměnitelně usměvavá tvář Jiřiny Petrů. Její úsměv nebyl náhodný: mladá herečka přišla do Budějovic z Moravy a přinesla si odtud i šťastnou povahu - brát život v divadle s nadhledem, jeho časté zákruty vybírat s humorem a oprostit se jakékoli řevnivosti. Stala se proto přátelskou kolegyní i oblíbenou herečkou - a je jí dodnes, kdy oslavuje "velké půlkulaté" životní jubileum.

Hned v počátcích angažmá ji v rychlém sledu čekala široká škála rolí i roliček v tehdejším pestrém repertoáru: sezóna za sezónou jí postupně přinášely desítky úloh tzv. kostýmních, civilních i pohádkových (namátkově připomeňme alespoň její Ivanu i Bořenu v Klicperových veselohrách Zlý jelen a Ženský boj, Moliérovu Elmíru i Elvíru z Tartuffa a Dona Juana, Kamilu z Musetovy hry Se srdcem divnohrát, Orsettu z Poprasku na laguně, Stellu z Williamsovy Tramvaje do stanice Touha, Olgu z Čechovových Třech sester, Elišku z Horníčkovy Malé noční inventury nebo Strakapounovou z Jílkovy Čarovné Barborky). Ale také důležité a s přesným smyslem pro žánr ztělesněné role shakespearovské (Nerissu z Kupce benátského, Emilii z Othella, Marii z Večeru tříkrálového, Titanii ze Snu noci svatojánské a především Kateřinu ze Zkrocení zlé ženy, s níž v partnerství s Františkem Husákem nebo Janem Millerem jako Petrucciem slavila právem velké úspěchy před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově). Připomeňme však i role, o nichž se právem říká, že tzv. "dělají představení": Cynthyi v komedii G. Figueireda Podivný příběh ctnostné ženy z Efesu (1981), Královnu Kunhutu z Hálkova Záviše z Falkenštejna, Marjánu Plajznerovou z Drdových Dalskabátů (1995) a především Mámu Králíčkovou v současné francouzské komedii C. Serreauové Králík, Králíček, do níž Jiřinka vložila celé své lidské i umělecké krédo - vlídnou laskavost.

V poslední době si jubilantka s chutí zahrála i menší role, dokonce i v opeře (v připsané mluvené úložce ve Smetanově Tajemství) či v muzikálu Donaha! a především - v dramatizaci Mrštíkova Roku na vsi se na jeviště vrátila na "svou" Moravu a, vědoma si, že "není malých rolí", ráda vystupuje také v baladické španělské hře Yerma. K její životní "sedmičce a půl", kterou oslaví 28. března, srdečně blahopřejeme!

Zlý jelen, 1970Don Juan, 1972 (s J. Millerem)Ženský boj, 1977 (s J. Vasmutovou a V. Krpálkovou)Se srdcem divno hrát, 1977 (s P. Šporclem)Podivuhodný příběh ctnostné ženy z Efesu, 1981 (s H. Bauerovou)Záviš z Falkenštejna, 1987 (s L. Bambasem)Králík, Králíček, 1996 (s P. Červinkou)Lucerna, 2003 (s D. Verzichovou)Křehká rovnováha, 2002

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů