Nová premiéra POHANI na Půdě

Tweetněte nás!

Třetí inscenací, která bude mít svou premiéru na nové Studiové scéně Na Půdě, je hra Anny Jablonské POHANI.

Pohani jsou současnou hrou ukrajinské autorky píšící rusky. Když si Anna Jablonská jela za tento text převzít cenu do Moskvy, stala se obětí teroristického útoku na letišti Domodědovo. Text, který svou drobnokresbou nemá daleko k filmovému scénáři, do češtiny přeložily Jekaterina Gazukina a Tereza Chlaňová a Jihočeské divadlo jej uvádí v české premiéře.

Hra dává nahlédnout na troskotající manželství Mariny a Olega, uprostřed kterého vyrůstá jejich dcera Kristýna. Nikdo z nich však neumí opustit dusnou atmosféru rozpadající se rodiny, ani byt zaprášený prachem rekonstrukce. Vše změní příchod silně věřící babičky Natálie, která svou nadějí a vírou způsobí pohyb v myslích všech obyvatel. Do kontrastu s pravoslavnou babičkou je zde postaven soused, který má zkušenosti s kultickou vírou a nabízí ji jako alternativu té křesťanské. Dozvídáme se tu pak o tématech bytostně lidských – potřebě víry a naděje, blízkosti a přijetí a především o nutnosti vzít život do vlastních rukou.

V inscenaci je kladen důraz především na herectví, neboť pevný a interpretovaný text nabízí značný a zajímavý prostor k hereckým výkonům. Režie se ujal hostující Mikoláš Tyc (v JD jeho úspěšné Soudné sestry, Škola základ života nebo Lov na losa), scénu navrhl Karel Čapek, kostýmy Aneta Grňáková. Ke svébytné atmosféře přispívá živá hudba, kterou složil a na akordeon hraje David Lomič, a light design, o který se postaral Jakub Kubíček.

Česká premiéra 3. 4., další reprízy 17. 4. a 5. 5., rezervace vstupenek ZDE.

PohaniPohaniPohaniPohaniPohaniPohaniPohaniPohani

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů