Jaké to je V jámě lvové?

Tweetněte nás!
V jámě lvové / Pavel Oubram, Mário Kubec, René Šmotek / foto Petr Neubert

Jaké to je ocitnout se v jámě lvové? Na vlastní kůži tuto situaci prožívá německý herec židovského původu v době nástupu nacismu v tragikomedii rakouského dramatika Felixe Mitterera V jámě lvové. Do divadla, kde jej ponížili a pak jej vyhnali, se vrátí nezlomen, zato změněn k nepoznání v dokonalém přestrojení za čistého árijce - horala, který se cítí být předurčen pro jeviště. A protože je vynikajícím hercem, hraje tuto novou roli s neobyčejnou bravurou. Jeho cílem není jen návrat na jeviště, ale i potrestání kolegů, kteří mu ublížili. Hraje fantastickou, odvážnou hru a slaví vítězství nad brutalitou a omezeností.

V jámě lvové / Mário Kubec, Jakub Skála, Pavel Oubram, René Šmotek / foto Petr Neubert

Hra vznikla podle skutečného příběhu, který se ve vídeňských hereckých kruzích stal legendou. Z reálné historky o židovském herci Leo Reußovi, jenž se po svém rasově motivovaném propuštění z divadla skutečně coby tyrolský horal objevil v roce 1936 u Maxe Reinhardta v Salzburgu a posléze i ve Vídni, si dramatik vybral nejen zápletku, ale především téma osobní statečnosti jedince v mezní situaci. A tak se i ve hře vrací „rasově čistý“ sedlák z Tyrolska do divadla plného nacistů a slaví velké umělecké i lidské vítězství nad tupostí a brutalitou totalitního režimu.

V jámě lvové / Lukáš Pečenka, Lenka Krčková / foto Petr Neubert

Strhující představení v hlavní roli s hostujícím Máriem Kubcem pro Vás hrajeme 10. dubna od 19 h v Jihočeském divadle (rezervace vstupenek ZDE). Dále se můžete těšit například na Lenku Krčkovou, Jiřího Untermüllera, Reného Šmotka, Pavla Oubrama, Jakuba Skálu, Kláru Suchou a další herce Jihočeského divadla.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů