Dětská opera Brundibár poprvé na jevišti JD

Tweetněte nás!

U příležitosti výročí konce 2. světové války vznikl projekt ZŠ Dukelská a Ateliéru 3D věnovaný památce obětí holocaustu. V první části večera zazní dětská opera Hanse Krásy Brundibár v podání žáků ZŠ Dukelská a orchestru opery Jihočeského divadla. V druhé půli bude následovat setkání s poslední žijící českobudějovickou pamětnicí holocaustu Hanou Tvrzskou (*1928). 

Dětská opera Brundibár židovského skladatele a organizátora kulturního života v koncentračním táboře Terezín Hanse Krásy (1899 – 1944), vytvořená na libreto Adolfa Hoffmeistera a nastudovaná ve scénografické spolupráci s Františkem Zelenkou, dosáhla od své terezínské premiéry 23. září 1943 na pětapadesát repríz. Skladatel ovšem svou operu zkomponoval už v roce 1938 v Praze. K jejímu pražskému provedení dal podnět Rafael Schächter, později jeden z nejvýraznějších organizátorů kulturního života ghetta. Pražské představení se hrálo pouze dvakrát a navíc tajně, protože kulturní činnost byla v té době Židům už zakázaná. V srpnu 1942 byl Hans Krása transportován do Terezína. Zde zrekonstruoval z propašovaných zbytků hudebního materiálu znovu celou operu.

A proč právě Brundibár? Zdánlivě prostinký příběh o dětech vítězících s pomocí zvířátek nad zlým Brundibárem, dostal ve válečných letech zcela nový rozměr příběhu o válce a naději. V životě Terezína patřil k nejdůležitějším kulturním událostem. Tisíce deportovaných židovských obyvatel ghetta tak mělo možnost slyšet jeho melodie, stovky dětí při zkouškách a při představeních prožily bez nadsázky nejsilnější dojmy svých krátkých životů. Na jaře 1944 terezínské ghetto navštívila komise Mezinárodního červeného kříže a Brundibár byl vybrán jako „vzorové“ představení. Závěrečné scény opery byly ještě v létě 1944 natočeny pro známý propagandistický film Vůdce daroval Židům město. Smutná realita však byla taková, že po poslední repríze terezínské inscenace poslal velitel pevnosti většinu účinkujících do vyhlazovacích táborů.

Nová inscenace tohoto výjimečného hudebního díla vznikla z podnětu učitelky Ladislavy Polické, která ji se žáky ZŠ Dukelská hudebně a herecky připravila. Výtvarnou složku pod vedením učitelek Jany Bártové a Evy Kubalíkové vytvoří rovněž žáci této školy, kteří budou malovat svůj dětský pohled na svět a zaznamenávat emoční prožitek z hudby přímo na jevišti před očima diváků. V hudebním nastudování orchestru opery JD pod taktovkou Jana Bubáka a v režii Veroniky Riedlbauchové máte možnost zažít netradiční propojení školního projektu s umělci Jihočeského divadla.

Premiérová uvedení 22. a 23. 5. v 18 h v Jihočeském divadla. Rezervace vstupenek ZDE.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů