Zemřela kostýmní výtvarnice Helena Anýžová

Tweetněte nás!
inscenační tým Snu noci svatojánské / Helena Anýžová druhá zleva

Říká-li se, že kostým dělá roli, platilo to o Heleně Anýžové, která byla v Jihočeském divadle v letech 1980 – 1991 podepsána jako kostýmní výtvarnice pod 62 činoherními, operními i baletními inscenacemi, beze zbytku. Spolupráci s Jihočeským divadlem zahájila dnes legendární premiérou Romea a Julie v pohostinské režii Ivana Baladi, která na tehdejší dobu odvážně nepopisným výtvarným pojetím coby „Shakespeare na trampolíně“ dalece překročila hranice Jihočeského divadla.

Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete / F. Husák, J. Petrů

Od letošního 24. srpna o plzeňské rodačce (nar. 21. 8. 1936) můžeme bohužel mluvit už jen v minulém čase. Helenka, jak ji všichni s láskou nazývali, byla tou dnes už vzácnou výtvarnicí, jež nedělá hercům kostýmy „od stolu“, ale vždy se zřetelem, aby na jevišti vynikly nejen fyzické dispozice konkrétního představitele, ale důmyslně se spojily s jím vytvářenou dramatickou postavou. Takovými byly v běhu let její kostýmy v inscenacích Maryši, Krejcarové opery, Rusalky, Antigony, Figarovy svatby, Zlatého jezera, Vojny a míru, Snu noci svatojánské, Trubadúra, Řeckých pašijí, Dona Giovanniho, Venkovských zpěvaček či naposledy Prodané nevěsty, abychom namátkou jmenovali alespoň ty nejvýznamnější.

Romeo a Julie

Během angažmá Heleny Anýžové v Jihočeském divadle v 80. letech jsme téměř netušili, že tu v její osobě máme „filmovou hvězdu“. Díky jejímu výjimečnému vzhledu, ostře řezané tajuplné tváři s melancholickým pohledem byla v 60. letech vyhledávanou herečkou ve filmech Antonína Moskalyka (Délka polibku devadesát), Jana Němce (Mučedníci lásky) či Juraje Herze (Spalovač mrtvol). Zazářila především v surreálné fantazii Valérie a týden divů Jaromila Jireše, naposledy se s jejím osobitým herectvím mohli filmoví fanoušci setkat v hororové komedii Jana Švankmajera Šílení (2005).

Antigona

Vedle stovek kostýmních návrhů pro další česká divadla, zejména v Liberci, Brně, ale i v Národním divadle v Praze, kde v roce 1980 „oblékla“ Hrubínovu Krásku a zvíře, a naposledy v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, je třeba připomenout i její kostýmní návrhy pro některé filmy ze zlatého fondu české kinematografie, jakými jsou Žert, Vtáčkovia, siroty a blázni či Kalamita. Své kostýmní návrhy vytvářela i pro řadu německých divadelních scén.

Řecké pašije

Desetileté působení Heleny Anýžové v Jihočeském divadle je významně zapsáno v jeho novodobé historii.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů