Nová divadelní sezóna zahájena

Tweetněte nás!
koncert Brahms a Martinů - netradiční setkání / foto Michal Siroň

Sobotním koncertem Brahms a Martinů - netradiční setkání úspěšně vkročilo Jihočeské divadlo do nové sezóny 2015/16. Orchestr opery JD se představil pod taktovkou svého generálního hudebního ředitele Maria De Rose. Sólový part v Koncertu pro violoncello a orchestr č. 2 Bohuslava Martinů zahrál koncertní mistr orchestru Václav Žák.

koncert Brahms a Martinů - netradiční setkání / Václav Žák / foto Michal Siroň

Koncert zaujal nejen posluchače, ale i kritiky. Jiří Fuchs z internetového portálu operaplus.cz vyzdvihl především výkon Václava Žáka v Martinů violoncellovém koncertu. "Koncertní mistr sekce violoncell orchestru Václav Žák zahrál skladbu suverénně zpaměti, s imponující koncentrací, přirozeným tónovým vibratem, bezpečnou intonací a pěknou plasticitou frází."

koncert Brahms a Martinů - netradiční setkání / Mario De Rose / foto Michal Siroň

Na druhé skladbě večera - Symfonii č. 2 D dur, op. 73 Johannese Brahmse pak ocenil souznění dirigenta Maria De Rose s tímto dílem. "Vnitřní cit pro symfonii, výstavba jednotlivých vět i celku, byla obdibuhodná. Je mi známo, že když skladba dobře sedí dirigentovi, nemůže se to neodrazit na hře orchestru," píše ve svém článku Fuchs. "Na rozdíl od novosti světa Martinů, který žádal od orchestru až jistou přemíru koncentrace, v Brahmsovi došlo k patřičnému uvolnění psychiky, tím ruku v ruce imponujícímu zvuku v plnosti harmonie, jednotné hře smyčců, z nichž vynikala skupina violoncell v kultuře tónu a plastice frází."


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů