Premiéra operety Země úsměvů již tuto sobotu

Tweetněte nás!
Země úsměvů / Gabriela Kopperová, Martin Šrejma / foto Michal Siroň

Už za života Franze Lehára (1870 – 1948), jemuž v žilách kolovala po předcích česká, německá a maďarská krev, se o něm tradoval vtipný bonmot: Existují tři „zpívané“ jevištní žánry – opera, opereta a Lehár. Bonmot hezky vystihuje styl tvorby tohoto „krále stříbrného věku operety“. Lehár, zejména v pozdní fázi své tvorby ve 20. a 30. letech 20. století, proslul coby publikem milovaný autor děl, v nichž láska hraje sice rozhodující úlohu, ale ne vždy končí obvyklým happyendem. Taková je i jeho Země úsměvů, premiérovaná roku 1929 v Berlíně, která vznikla přepracováním starší operety Žlutá kazajka. Jde o příběh střetu dvou odlišných kultur zasazený do Číny v období vlády císařovny Cch′-si (1861 – 1908). Jeho téma vyjadřuje čínská moudrost: „Pták může milovat rybu, ale kde budou mít domov?“

Země úsměvů / Oľga Bezačinská, Martin Šrejma / foto Michal Siroň

„Opereta Země úsměvů by mohla mít slogan: ‚Co je exotické, je i erotické‘, jak praví jedna z postav v libretu – ale až do chvíle, kdy hlavní hrdinka Vídeňanka Líza zjistí, že by nebyla jedinou zákonitou manželkou hlavního mužského hrdiny. V mládí často trpíme primárními erotickými vzněty, ale jedna věc je zamilovat se a druhá opravdu milovat. Není projevem opravdové lásky velkomyslnost, která dokáže dát partnerovi svobodu? To je důležité téma, které leželo Lehárovi na srdci, když komponoval netradiční operety s ‚rozchodnou láskou‘,“ říká dramaturg František Řihout.

Země úsměvů / Iva Hošpesová, Josef Průdek / foto Michal Siroň

Země úsměvů, uváděná v Jihočeském divadle už počtvrté, slibuje díky scéně Jaroslava Milfajta a kostýmům Tomáše Kypty opět „výpravnou podívanou“. Slibné je i prvotřídní pěvecké obsazení v čele s mnohonásobnou laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže Franze Lehára Oľgou Bezačinskou v hlavní ženské úloze, v alternaci s Gabrielou Kopperovou. „O divácké oblíbenosti každé operetní inscenace rozhoduje obsazení hlavní mužské tenorové úlohy. V naší Zemi úsměvů dají zejména ženské části publika ‚svá srdce‘ opravdu charismatičtí Josef Moravec a Martin Šrejma, kteří ztvární roli následníka čínského trůnu Su-Čonga,“ dodává Řihout.

Země úsměvů / foto Michal Siroň

Diváci se mohou těšit i na klasickou režii, pod níž je podepsána – v Jihočeském divadle už pošesté – Dagmar Hlubková. Autorem hudebního nastudování je Jan Bubák. Ozdobou inscenace se jistě stane i balet JD v choreografii Bély Kériho Nagye.

Premiéra 10. 10. 2015 od 19 h, II. premiéra 12. 10. 2015 v 19 h v DK Metropol.

Rezervace vstupenek ZDE.

Země úsměvů / Libuše Moravcová Myřátská / foto Michal Siroň

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů