Česká premiéra Tolstého Kreutzerovy sonáty

Tweetněte nás!

Druhou premiérou letošní sezóny v Jihočeském divadle je adaptace novely Lva Nikolajeviče Tolstého Kreutzerova sonáta v podání členů činoherního souboru.

Tolstého „sexuální novelu“ z roku 1890, která byla ve své době pro skandálnost soudně pronásledována, převedl na divadelní prkna režisér Lukáš Brutovský. Klasická divadelní předloha tak získala moderní divadelní tvar a svébytnou divadelnost. V české premiéře ji uvedeme v pátek 23. 10. 2015.

Kreutzerova sonáta je zpovědí muže, který zabil svoji ženu. Jeho čin ale není jen obyčejnou vraždou, podle něho je výsledkem obecně patologického vztahu muže a ženy, který je v lidské společnosti hluboko zakořeněný a týká se téměř každého páru. Proto muž vnímá vraždu jako přirozené vyústění manželského spolužití. Zárodky tohoto činu spatřuje už v mládí, v nevázaných sexuálních kontaktech, ve frivolním způsobu života, na který překvapivě přirozeně navazuje láska, zasnoubení, manželství, rodičovství a potom i vražda. V dramatizaci a režii Lukáše Brutovského se Kreutzerova sonáta stává scénickým kvartetem pro trojici mužů a jednu ženu, kteří na pozadí rekonstrukce kriminálního činu rozvíjejí před diváky vášnivou analýzu mužsko-ženských vztahů.

Oceňovaný slovenský tým inscenátorů, komorní Studiová scéna Na půdě a herecké obsazení jsou indicie napovídající, že v Jihočeském divadle opět vzniká výjimečná inscenace.

Režisér Lukáš Brutovský (1988) a dramaturg Miro Dacho (1983) na sebe v českém kontextu výrazně upozornili minulý rok originální interpretací Maryši v brněnském HaDivadle. Na Slovensku se jako úspěšný tandem profilují už od svých studií na VŠMU. Lukáš Brutovský je od ledna uměleckým šéfem Slovenského komorného divadla v Martine, Miro Dacho už několik let působí jako pedagog na VŠMU. Ke spolupráci si přizvali scénografa Juraje Kuchárka a kostýmního výtvarníka Martina Kotúčka. V sugestivní inscenaci se nám představí Tomáš Drápela, Pavel Oubram, nový člen činoherního souboru JD Michael Vykus a Tereza Vítů jako jediná představitelka ženského elementu této hry.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů