Horor Frankenstein v Malém divadle

Tweetněte nás!

Již tuto sobotu 31. října bude v Malém divadle v Hradební ulici uvedena letošní první premiéra souboru Malého divadla - němý horor Mary Shelley a Janka Lesáka Frankenstein.

Pro hororový příběh, na jehož režii spolupracují kmenový režisér MD Janek Lesák spolu s mimem Tomsou Legierskim, vyvíjel scénograf Jan Brejcha více než rok speciální loutku v životní velikosti.

Příběh šíleného vědce Viktora Frankensteina, od jehož napsání uplynulo bezmála 200 let, je považován za vůbec první dílo světové sci-fi literatury. "Lákalo nás obsadit do hlavní role některé z našich inscenací loutku v životní velikosti. Zvláštnost, kterou v žádném jiném divadle u nás neuvidíte. Pro tento záměr jsme zvolili právě Frankensteina Mary Shelley - to je přece příběh o stvoření umělé bytosti, stejně umělé, jako je umělá naše loutka," vysvětluje jeden z režisérů Janek Lesák. 

Loutku Frankensteinova monstra animují hned čtyři herci - Budlana Baldanová, Dana Chroustová, Petr Hubík a Václav Marhold. Ti prošli ještě před začátkem zkoušení dvoutýdenním workshopem, na kterém se učili s loutkou pracovat. "Museli jsme si na všechno přijít sami, protože v Čechách s loutkou obdobných rozměrů nikdo neměl zkušenosti. Scénograf Honza Brejcha sestrojoval loutku od nuly, stejně jako samotný doktor Frankenstein. Za rok práce přišel snad se čtyřmi verzemi kloubního systému. V Malém divadle máme zkušené loutkáře, ale tak obří a komplikovanou loutku ještě nikdo z nich v ruce nedržel," doplnil druhý režisér  inscenace Tomsa Legierski, který patří mezi přední české pohybáře a mimy a jehož úkolem byla mimo jiné právě animace loutky Frankensteinova monstra.

O hudební stránku jazykově bezbariérové inscenace se postaral Jan Čtvrník. Na scéně živě zazní harmonium, čtyřčlenný operní sbor i elektronické přepracování hudby Johana Sebastiana Bacha. V titulní roli vědce Viktora Frankensteina, který se rozhodl oživit mrtvou hmotu, uvidíte Vjačeslava Zubkova. Na přípravě a realizaci inscenace se kromě týmu Malého divadla podílí také baletka Kateřina Varon, čtyřčlenný operní sbor a dvě varhanice.

Frankenstein je referenční představení evropského projektu Platform SHIFT+, který se zaměřuje na divadlo pro teenagery. Je to v pořadí již druhá referenční inscenace po úspěšných Filmmakerech určená pro cílovou věkovou skupinu 13+.

Platform SHIFT+ je čtyřletým mezinárodním projektem deseti evropských divadel, jehož cílem je výzkum a vývoj divadelní tvorby pro diváky ve věkové kategorii 13+ a zapojení moderních digitálních technologií do divadelního díla určeného tomuto publiku. Elitní evropská divadla zapojená do projektu si tak mezi sebou vyměňují zkušenosti, nápady ale i tvůrce inscenací.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů