První baletní premiéra ve znamení hvězdného hosta

Tweetněte nás!

První baletní premiérou letošní sezóny je baletní večer PAS DE TROIS složený ze dvou choreografií Attily EgerházihoSounds and pictures a Ztracené a znovu nalezené.

Jedná se o jedinečný a originální program, který je pro soubor baletu zároveň i velkou výzvou. V baletní terminologii je „pas de trois“ chvíle, kdy tři tanečníci tančí na scéně společně. V našem případě se pod tímto názvem potkávají tři umělci - Attila Egerházi, Mario De Rose a Pavel Šporcl, kteří spolu protančí tímto baletním večerem.

Baletní inscenace představí dvě nové choreografie Attily Egerháziho, první nazvanou Sounds and pictures, druhou Ztracené a znovu nalezené (Lost and found). Obě díla mohou být označena jako světová premiéra. Hudbu pro první část večera Sounds and pictures vytvořil skladatel a dirigent Mario De Rose. Jeho orchestrální skladbu ozvláštní prvky elektronické hudby. Choreografii živě doprovodí orchestr Jihočeského divadla pod vedením dirigenta Jana Bubáka. Hudba k choreografii Ztracené a znovu nalezené (Lost and found) je dílem výjimečného houslového virtuosa Pavla Šporcla, který choreografii doprovodí svým živým vystoupením a obohatí tento balet svým výjimečným talentem.

„Když mne Attila Egerházi požádal o spolupráci na baletním představení, byl jsem překvapen a zároveň nadšen. Nikdy jsem s baletem nespolupracoval a příliš jsem nevěděl, co od toho očekávat. Uchopil jsem tedy tuto nabídku jako velkou výzvu. Zároveň jsem si uvědomoval, že tímto způsobem navážu na padesátiletou nádhernou kariéru mého tatínka, který na stejných „prknech, která znamenají svět“ večer co večer stával. Nebylo tedy o čem přemýšlet… Práce na baletu byla velice plodná a euforická. To, co uvidíte, je práce několika měsíců zkoušení, přemýšlení, hledání. A i přes to je každý večer jiný, neboť má hudba nemá přesně dané mantinely, jsou to jen náznaky a improvizace. Nechal jsem se inspirovat, až strhávat baletními kolegy, kteří jsou tak dobří,“ uvedl Pavel Šporcl.

Mario De Rose k premiéře řekl: „Když jsme s Attilou začali pracovat na myšlence tohoto baletu, první, co mě napadlo, bylo složit hudbu, která bude nějakým způsobem „prostorová”, jako byste se jí mohli dotknout. Hudbu, která je hmatatelná, hudbu, jež vytváří prostor. Z této myšlenky se zrodila potřeba spojení elektronické hudby s orchestrem. Na základě prvních rozhovorů o struktuře a významu tohoto díla jsem vytvořil koncept dialogu mezi orchestrem a elektronickou hudbou. V dialogu se vždy na chvíli spojí, pak se zase rozcházejí a znovu setkávají, aby se po čase opět rozešly každý svou cestou.“

Premiéra proběhne tento pátek 27. 11. od 19.00 v DK Metropol, termíny nejbližších repríz 30. 11. a 19.12. 2015, rezervace ZDE.

Pas de trois / Marie Vilette, Carlos Roncero Montes / foto Michal SiroňPas de trois / foto Michal SiroňPas de trois / Pavel Šporcl / foto Michal SiroňPas de trois / Julie De Meulemeester / foto Michal SiroňPas de trois / foto Michal SiroňPas de trois / Julie De Meulemeester, Aleš Krátký / foto Michal SiroňPas de trois / Cristina Porres Mormeneo, Pavel Šporcl / foto Michal SiroňPas de trois / Cristina Porres Mormeneo, Pavel Šporcl / foto Michal SiroňPas de trois / Cristina Porres Mormeneo / foto Michal SiroňPas de trois / Pavel Šporcl, István Varga, Julie de Meulemeester / foto Michal SiroňPas de trois / Kairi Hayashida, István Varga / foto Michal SiroňPas de trois / Graziano Davide Bongiovanni / foto Michal SiroňPas de trois / Marie Vilette, Carlos Roncero Montes / foto Michal SiroňPas de trois / Cristina Porres Mormeneo, Zdeněk Mládek / foto Michal SiroňPas de trois / Cristina Porres Mormeneo, Zdeněk Mládek / foto Michal SiroňPas de trois / István Varga, Julie de Meulemeester / foto Michal SiroňPas de trois / Cristina Porres Mormeneo, Zdeněk Mládek / foto Michal SiroňPas de trois / Cristina Porres Mormeneo, Zdeněk Mládek / foto Michal SiroňPas de trois / Cristina Porres Mormeneo, Zdeněk Mládek / foto Michal SiroňPas de trois / Graziano Davide Bongiovanni, Sato Oikawa / foto Michal SiroňPas de trois / Sato Oikawa, Zdeněk Mládek / foto Michal SiroňPas de trois / Aleš Krátký, Julie De Meulemeester / foto Michal SiroňPas de trois / Pavel Šporcl / foto Michal Siroň

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů