Jazzový Utajený koncert #2

Tweetněte nás!
George Gershwin

Po velice úspěšném Utajeném koncertu č. 1, který byl sestaven ze skladeb Ludwiga van Beethovena a odehrál se na základně Letecké záchranné služby Jihočeského kraje, přišel v pátek 12. února na řadu večer "symfonického jazzu", na němž zazněly dvě nejznámější skladby amerického skladatele George Gershwina. Pod taktovkou generálního hudebního ředitele JD Maria De Rose zahrál obě skladby orchestr opery Jihočeského divadla. Klavírní sólo v Rapsodii v modrém patřilo Aleši Vítkovi.

Cílem cesty bylo tentokrát depo opravny autobusů Dopravního podniku města České Budějovice na Novohradské ulici, kam zamířilo celkem devět autobusů vezoucích 510 hostů koncertu. Cesta za hudbou 20. a 30. let trvala necelých deset minut, které cestujícím zpříjemnily historky vysloužilých řidičů autobusů. Někteří z cestujících tipovali při nástupu do autobusu místo konání koncertu, ale správných tipů se ani tentokrát nesešlo příliš. Z těch pak při zahájení koncertu vylosovali ředitelé Slavoj Dolejš a Lukáš Průdek výherce měsíční volné jízdenky a volných vstupenek do Jihočeského divadla.

Po příjezdu na místo čekal na diváky přípitek a na pódiu připraveném v netradičním místě zněly písně Gershwina a Ježka v podání členů souboru opery JD za doprovodu klavíru, kontrabasu a bicích. V prostorách depa byl přistaven i historický autobus z roku 1970.

„Utajené koncerty jsou kombinací klasické hudby a zábavy a konají se na zajímavých místech, která veřejnosti obvykle nejsou přístupná,“ vysvětlil ředitel divadla Lukáš Průdek. „Velmi si ceníme spolupráce s Dopravním podnikem města České Budějovice, kterou odstartoval společný projekt Autobuď v režii Malého divadla a v rámci které realizujeme tyto - snad mohu říci oblíbené - Utajené koncerty. Mile nás potěšilo i to, že někteří z diváků reagují na naše výzvy a přišli i na tento druhý koncert stylově oblečeni,“ dodal Průdek.

Po návratu k divadlu byla pro návštěvníky koncertu připravena v Café Klubu Slavie taneční afterparty ve swingovém stylu se vstupem zdarma.

Další Utajený koncert připravujeme na začátek sezony 2016/17.

George Gershwin (1898 – 1937) pocházel z rodiny rusko-židovských přistěhovalců a patřil k nejnadanějším a nejúspěšnějším hudebním skladatelům 20. století. Reprezentuje originální syntézu dobové populární hudby se soudobými kompozičními tendencemi především na poli symfonické tvorby. Syntézu, jejíž charakter nese výraznou pečeť doby a prostředí, v němž vznikala.

Rapsodie v modrém (Rhapsody in blue, 1923) pro klavír a orchestr vznikla na objednávku jazzového hudebníka Paula Whitemana. Rapsodie přinesla slávu nejen jeho tanečnímu orchestru, ale především Gershwinovi, který se stal jedním z nejpopulárnějších soudobých skladatelů. A zároveň z nejbohatších zásluhou četných dalších uvedení, nahrávek, variací, baletních verzí atd. Orchestrální verze, jak jsme zvyklí ji slýchat dnes, pochází z pera amerického skladatele Ferda Grofého, jehož si Gershwin velmi vážil. Je trochu paradox, že Rapsodie v modrém nemá příliš společného s „pravým“ jazzem, ačkoli z něho nesporně vychází. Ale je to hudba  výsostně americká. I proto si ji také v roce 1979 „vypůjčil“ a mistrovsky do svého filmu Manhattan zakomponoval Woody Allen, aby v přesné míře akcentovala nostalgickou polohu milostných příběhů hlavního hrdiny – neurotického newyorského intelektuála.

„Symfonickou větu“ Američan v Paříži (An American in Paris) zkomponoval Gershwin ve Vídni roku 1928 a ještě téhož roku ji v newyorské Carnegie Hall uvedl dirigent newyorské filharmonie Walter Damrosch. Ve skladbě splývají prvky „gershwinovského“ stylu s „francouzskou“ elegancí. Posluchače překvapuje lehce plynoucí – převážně taneční – melodikou, rozmarným humorem i lehkou nostalgičností. Muzikolog Deems Taylor k této hudební „básni“ přidal sice obsah, ale lépe je tuto skladbu poslouchat bez přidaných komentářů. A nedivit se, že v tomto svém díle Gershwin používá pro realistickou ilustraci pouličního ruchu například klaksony… 

Utajený koncert #2 / foto Michal SiroňUtajený koncert #2 / foto Michal SiroňUtajený koncert #2 / foto Michal SiroňUtajený koncert #2 / foto Michal SiroňUtajený koncert #2 / foto Michal SiroňUtajený koncert #2 / foto Michal SiroňUtajený koncert #2 / foto Michal SiroňUtajený koncert #2 / foto Michal SiroňUtajený koncert #2 / foto Michal SiroňUtajený koncert #2 / foto Michal SiroňUtajený koncert #2 / foto Michal SiroňUtajený koncert #2 / foto Michal SiroňUtajený koncert #2 / foto Michal SiroňUtajený koncert #2 / foto Michal SiroňUtajený koncert #2 / foto Michal SiroňUtajený koncert #2 / foto Michal SiroňUtajený koncert #2 / foto Michal SiroňUtajený koncert #2 / foto Michal SiroňUtajený koncert #2 / foto Michal SiroňUtajený koncert #2 / foto Michal SiroňUtajený koncert #2 / foto Michal SiroňUtajený koncert #2 / foto Michal SiroňUtajený koncert #2 / foto Michal Siroň

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů