Nová komedie Shakespeare v Hollywoodu

Tweetněte nás!

V pátek 19. února 2016 uvede činohra Jihočeské divadlo premiéru další činoherní inscenace v této sezóně. Na programu bude ironická komedie Shakespeare v Hollywoodu v režii umělecké šéfky souboru Jany Kališové, která přiblíží atmosféru slávy a lesku Hollywoodu 30. let.

Humorná hra Kena Ludwiga předpokládá alespoň rámcovou znalost Snu noci svatojánské. Příběh vychází z tématu Shakespearovy hry a dovedně propojuje situace starého příběhu s realitou Hollywoodu 30. let XX. stol. Ludwig šikovně mísí skutečné postavy a nezpochybnitelná fakta (Max Reinhardt opravdu natočil ve 30. letech Sen noci svatojánské a mnohé postavy, jež figurují v ději, skutečně žily). Fabuluje možné vztahové propletence a navíc přidává pohádkové postavy vytvořené Shakespearem. Příběh nabídne pestrou nabídku opravdu bláznivých situací a komických gagů.

Slavný německý režisér Max Reinhardt, který právě utekl z rodného Rakouska před nacisty do Ameriky, natáčí v Hollywoodu pro Warner Brothers Shakespearovu komedii a zuby nehty se snaží prosadit svou uměleckou vizi proti ziskuchtivosti producentů a lacinému vkusu publika. Je to nerovný boj, v němž režisér získává nečekané spojence. Situace se zkomplikuje, když se při natáčení zjeví přímo sám Oberon a režisér ho obsadí do hlavní – totiž jeho – role. Potíž je v tom, že Oberon skutečně hraje sebe sama...

Tuto bláznivou situační komedii v překladu Pavla Dominika, která je provázena vtipnými scénkami a inteligentním humorem, režírovala Jana Kališová již v roce 2006 v Divadle Na Vinohradech. V JD přizvala ke spolupráci na tvorbě scény Karla Čapka (v JD už už inscenace Pohani, Škola základ života, Soudné sestry a Lov na losa), kostýmy vytvořil dlouholetý spolupracovník JD výtvarník Tomáš Kypta a Jaroslava Leufenová se ujala pohybové spolupráce (pro JD inscenace Carmen, Žena jako druh, Je úchvatná!, Rigoletto, Evžen Oněgin).

Při psaní Shakespeara v Hollywoodu se autor do značné míry držel historických faktů. Ve hře se objeví významný německý divadelní režisér Max Reinhardt (René Šmotek), filmoví magnáti bratři Warnerovi (Jan Dvořák) nebo herecké hvězdy Dick Powell (Dominik Veselý), James Cagney (Pavel Oubram) a Joe E. Brown (Jan Kaštovský) nebo Louella Parsonsová (Jaroslava Červenková). V rolích „vetřelců“ v Hollywoodu se představí Viktor Limr jako Oberon a Tomáš Havlínek jako Puk, dále pak hrají Jiří Untermüller (Will Hays), Tomáš Drápela (Daryl) a Dana Verzichová (Lydie Lansingová).

Americký dramatik a divadelní režisér Ken Ludwig se narodil roku 1950 v New Yorku. Vystudoval právnickou fakultu na Harvardské univerzitě a zároveň studoval muzikálové divadlo u Leonarda Bernsteina a později divadelní historii na Cambridgeské univerzitě v Anglii. Byl zakládajícím členem Shakespearova divadla ve Washingtonu a působí v kolegiu Národní nadace pro umění a divadelní festivaly, která každým rokem uděluje Cenu Marka Twaina za nejlepší komediální inscenaci. Příležitostně píše i pro film. Píše jednu až dvě komedie ročně, většinou na objednávku konkrétních divadel, a to nejen amerických, ale i britských. Po celém světě se proslavil komedií Tenor na roztrhání, která měla světovou premiéru v Londýně, v Globe Theatre roku 1986. Na Broadwayi měla tato komedie roku 1989 sedm nominací na cenu Tony Award a dvě získala. Známé jsou také jeho komedie Měsíc nad Buffalem (nebo také Cyrano v Buffalu), muzikál Crazy for You a Shakespeare v Hollywoodu.

Shakespeare v Hollywoodu / Tomáš Drápela, Jan Dvořák, Dana Verzichová / foto Petr NeubertShakespeare v Hollywoodu / Jan Dvořák / foto Petr NeubertShakespeare v Hollywoodu / Dana Verzichová, Jaroslava Červenková, Lukáš Slepička / foto Petr NeubertShakespeare v Hollywoodu / Tomáš Drápela, Dana Verzichová, René Šmotek, Dominik Veselý / foto Petr NeubertShakespeare v Hollywoodu / Tereza Vítů, Viktor Limr / foto Petr NeubertShakespeare v Hollywoodu / Viktor Limr, Tomáš Havlínek, Tereza Vítů / foto Petr NeubertShakespeare v Hollywoodu / Viktor Limr, Tomáš Havlínek / foto Petr NeubertShakespeare v Hollywoodu / René Šmotek, Tereza Vítů, Dana Verzichová / foto Petr NeubertShakespeare v Hollywoodu / Dana Verzichová, Tomáš Havlínek / foto Petr NeubertShakespeare v Hollywoodu / Jaroslava Červenková / foto Petr NeubertShakespeare v Hollywoodu / foto Petr NeubertShakespeare v Hollywoodu / Tomáš Havlínek / foto Petr NeubertShakespeare v Hollywoodu / René Šmotek / foto Petr NeubertShakespeare v Hollywoodu / Viktor Limr, Tomáš Havlínek / foto Petr NeubertShakespeare v Hollywoodu / Pavel Oubram, Tomáš Drápela, Jaroslava Červenková / foto Petr NeubertShakespeare v Hollywoodu / Jiří Untermüller, Viktor Limr / foto Petr NeubertShakespeare v Hollywoodu / Viktor Limr, Tereza Vítů / foto Petr NeubertShakespeare v Hollywoodu / Pavel Oubram, Jan Kaštovský, Jiří Untermüller, Dominik Veselý, Tomáš Drápela / foto Petr NeubertShakespeare v Hollywoodu / Tereza Vítů, Jan Kaštovský / foto Petr NeubertShakespeare v Hollywoodu / Pavel Oubram, Jaroslava Červenková / foto Petr Neubert

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů