Janáčkova nejpopulárnější opera poprvé před Otáčivým hledištěm

Tweetněte nás!

Příhody lišky Bystroušky

Motto: „Je to pohádka, či pravda?“

Tato geniální opera je jásavým i teskným podobenstvím života v jeho nekonečné mnohotvářnosti.  Lidské i zvířecí osudy se prolínají v úsměvných, lyrických či tragikomických hudebních obrazech, zasazených do přírodní scenérie pod koruny staletých stromů.  Janáčkovo smíření s věčným koloběhem života přenese poprvé před Otáčivé hlediště režisérské duo SKUTR v hudebním nastudování Maria De Rose.

V cyklu sedmi představení hrajeme  od 14. do 23. července 2016.

Vstupenky a obsazení ZDE.

Inspiraci ke své sedmé opeře Příhody lišky Bystroušky objevil Janáček v humoristických povídkách moravského prozaika Rudolfa Těsnohlídka, v nichž zvířecí hrdinové mluví lidskou řečí a ve věčném koloběhu přírody prožívají s lidmi své pestré osudy. Na prahu své sedmdesátky tak stvořil originální operu. Oslavil v ní krásu a velikost přírody – a především znovu „vyzpíval“ obdiv ženské kráse. Titulní postava Bystroušky se v Janáčkově pojetí stává ztělesněním ženství, stejně vábivým jako nevypočitatelným. I po více než devadesáti letech od brněnské premiéry v roce 1924 zůstávají Příhody lišky Bystroušky moderním „divadlem XX. století“, hudebním drahokamem, ve které slyšíme zpěv přírody a potkáváme zvířecí i lidské postavy, jejichž osudy se tolik podobají našim...

V režijním pojetí dua SKUTR – Lukáše Trpišovského a Martina Kukučky a pod dirigentskou taktovkou Maria De Rose vystoupí v hlavních úlohách přední čeští i zahraniční sólisté, mj. Lenka Máčiková nebo Ivana Rusko (Bystrouška), Jorge Garza nebo Peter Račko (Lišák), Alexandr Beň nebo Svatopluk Sem (Revírník). Spoluúčinkují sbor Jihočeského divadla, Dětský pěvecký sbor Jitřenka a balet Jihočeského divadla v choreografii Jana Kodeta.

Režijní duo SKUTR bude mít také svou premiéru před Otáčivým hledištěm. Za svou tvorbu Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka získali mnoho cen, z nichž jsou nejvýznamnější Grand Prix na mezinárodním festivalu FIST v Bělehradě 2007 a Cena diváků tamtéž 2007 a 2008, Cena Evalda Schorma a Cena Josefa Hlávky, nominace na Total Theatre Award za inscenaci Plačky na Festivalu ve Skotském Edinburghu. Třikrát po sobě byli nominováni na Cenu Alfréda Radoka jako Talent roku a v roce 2010 za dnes již kultovní inscenaci La Putyka na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Inscenace roku. Několikrát byli také nominováni na cenu Sazky a Divadelních novin.

K posledním inscenacím dua SKUTR se řadí inscenace Don Giovanni W. A. Mozarta, autorský balet Čarodějův učeň a laterna magika Human Locomotion v Národním divadle v Praze, Radúz a Mahulena a činoherní Liška Bystrouška v Národním divadle Brno, Sen noci svatojánské a Romeo a Julie pro Letní shakespearovské slavnosti a adaptace Labutího jezera pro Klicperovo divadlo v Hradci Králové.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů