Tragikomedie Poker Face nominována na Cenu Marka Ravenhilla

Tweetněte nás!
Poker Face / Tereza Vítů, Věra Hlaváčková / foto Petr Neubert

Centrum současné dramatiky letos pošesté udělí Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší českou divadelní inscenaci nového dramatického textu. Za rok 2015 bylo z více než 70 premiér v českých divadlech nominováno pět inscenací. Vítěz bude vyhlášen v sobotu 21. května v Moravském divadle Olomouc.

Poker Face / Tereza Vítů, Jiří Suchý z Tábora, Věra Hlaváčková / foto Petr Neubert

Za rok 2015 jsou nominované tyto inscenace:

Petr Kolečko: Poker Face v režii Thomase Zielinského, Jihočeské divadlo České Budějovice

Denis Kelly: Rituální vražda Gorge Mastromase v režii Adama Svozila, DISK Praha

Falk Richter: Small Town Boy v režii Mariána Amslera, Divadlo LETÍ

Kazimír Lupinec & Co.: Upokojenkyně, V.A.D. Kladno

Tomáš Dianiška: Zvrhlá Margaret v režii Anny Petrželkové, A Studio Rubín

Poker Face / Jan Dvořák, Věra Hlaváčková / foto Petr Neubert

"Jihočeské divadlo dlouhodobě a odvážně nasazuje aktuální novinky české i světové dramatické literatury. Odvaha byla zapotřebí i u textu Petra Kolečka Poker Face. A to nejen kvůli drsnému vyjadřování postav, které jde bezohledně proti srsti méně otrlým divákům, ale především i kvůli neméně drsnému zacházení s odkazem přední osobnosti české kulturní i politické scény po roce 1989. Svižné je i tempo inscenace, kterou režie a scénografické řešení drží v sevřeném tvaru pomocí filmových střihů mezi jednotlivými místy a časovými rovinami děje a v níž čtveřici protagonistů nepustí ani na okamžik z jeviště. Ostře ironický humor, který je tradičním českým způsobem rezistence vůči všemu a všem, si tak v plných doušcích dopřávají nejen diváci, ale také herci, kteří náročné zadání plní výtečně. Inscenace by proto rozhodně neměla zapadnout v archivních análech "regionálního" divadla," napsala o inscenaci Martina Pecková Černá, členka poroty.

Poker Face / Tereza Vítů, Věra Hlaváčková, Jiří Suchý z Tábora / foto Petr Neubert

Projekt Centrum současné dramatiky, v jehož rámci je cena udílena, založilo pod záštitou Václava Havla v roce 2010 Divadlo LETÍ. Oceněná inscenace je volena na základě konsensu členů Rady Ceny Marka Ravenhilla, kteří zohledňují symbiózu kvalitního textu a kvalitu jeho inscenování. Letos byli členy poroty Martina Pecková Černá, vedoucí Oddělení mezinárodní spolupráce a PR Institutu umění - Divadelního ústavu, Marie Špalová, dramaturgyně Divadla LETÍ, Vladimír Čepek, dramaturg Divadla J. K. Tyla v Plzni, Hana Hložková, dramaturgyně ČRo Brno, Vít Pokorný, kurátor divadelního oddělení Národního muzea, Michal Zahálka, dramaturg mezinárodního festivalu Divadlo, Jan Žůrek, dramatrug festivalu Divadelní Flora Olomouc a kritik Jan Kerbr.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů