Příhody lišky Bystroušky poprvé před Otáčivým hledištěm Český Krumlov

Tweetněte nás!
Příhody lišky Bystroušky / Jorge Garza, Lenka Máčiková / foto Pavel Hejný

Opera světoznámého skladatele Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky je jedinou (a věříme, že i jedinečnou) premiérou sezóny 2016 před Otáčivým hledištěm. Tento hudební drahokam bude 14. července 2016 v krumlovském plenérovém divadle uveden vůbec poprvé. Inscenaci o příbězích zvířat a lidí i o smíření s věčným koloběhem života režíruje duo SKUTR - Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka, držitelé mnoha mezinárodních cen. Zvířecí hrdinové mluví lidskou řečí a ve věčném koloběhu přírody prožívají s lidmi své pestré osudy.

Příhody lišky Bystroušky / baletní soubor JD / foto Pavel Hejný

Inspiraci ke své sedmé opeře objevil Janáček v humoristických povídkách moravského prozaika Rudolfa Těsnohlídka. Nepřímo jej inspirovala také jeho pozdní láska a inspirativní múza Kamila Stösslová, manželka píseckého starožitníka, která byla o dvě generace mladší než Janáček. Na prahu své sedmdesátky tak stvořil originální operu, ve které oslavil krásu a velikost přírody – a především znovu „vyzpíval“ obdiv ženské kráse. Titulní postava Bystroušky se v Janáčkově pojetí stává ztělesněním ženství, stejně vábivým jako nevypočitatelným. I po více než devadesáti letech od brněnské premiéry v roce 1924 zůstávají Příhody lišky Bystroušky moderním „divadlem XX. století“. Jsou jásavým i teskným podobenstvím života v jeho nekonečné mnohotvářnosti. Lidské i zvířecí osudy se prolínají v úsměvných, lyrických či tragikomických hudebních obrazech, nyní zasazených do přírodní scenérie pod koruny staletých stromů.

Příhody lišky Bystroušky / Peter Račko, Ivana Rusko / foto Pavel Hejný

Janáček svou hudbou přináší posluchači i divákovi především úžasnou radost. Stejnou přinese také inscenace krumlovské „Bystroušky“ s okouzlujícími liškami - Lenkou Máčikovou (zpívala už v Glyndebourne úlohu Zerliny v opeře oper Don Giovanni a Bystroušku v režii Ondřeje Havelky v pražském Národním divadle) a Ivanou Rusko, sólistkou prestižního Opernhaus Zürich a budoucí představitelkou Bystroušky v operním domě v německém Kolíně.
Pod dirigentskou taktovkou Maria De Rose v inscenaci dále vystoupí přední čeští i zahraniční sólisté - v roli lišáka Jorge Garza a Peter Račko, v roli revírníka Alexandr Beň a Svatopluk Sem a řada dalších. Spoluúčinkují i sbor a balet Jihočeského divadla a také DPS Jitřenka.
Ke spolupráci na scéně přizvali Trpišovský s Kukučkou Jakuba Kopeckého, který je pro SKUTRy významným spolutvůrcem jejich divadla, ať už v Divadle Archa nebo na jiných scénách českých divadel. Autorem kostýmů je Marek Cpin, který má na svém kontě více než 90 výprav k inscenacím po celé České republice a pro Jihočeské divadlo již navrhl kostýmy a scénu k inscenacím Advent a Misantrop.

Příhody lišky Bystroušky / Jiří Brückler, Alexandr Beň / foto Pavel Hejný

Inscenaci uvádíme od 14. do 23. července 2016. Rezervace vstupenek ZDE.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů