Operní novinka Příležitost dělá zloděje

Tweetněte nás!

První premiéru letošní sezóny připravil pro diváky soubor opery Jihočeského divadla. Crazy komedie se záměnou identit PŘÍLEŽITOST DĚLÁ ZLODĚJE bude současně režisérským debutem uměleckého šéfa opery Tomáše Studeného v Jihočeském divadle.  

Příležitost dělá zloděje je méně známou a u nás téměř nehranou operou Gioacchina Rossiniho. Původní libreto, jehož autorem je Luigi Prividali, vzniklo na námět hry Náhodný snoubenec, aneb příležitost dělá zloděje význačného francouzského dramatika 19. století Eugena Scribe. Režisér Tomáš Studený text přeložil a upravil, v Jihočeském divadle tak zazní opera v jeho vlastní adaptaci. Děj svižné hudební komedie se po celou dobu točí kolem dohodnutých námluv, které nečekaně zkomplikuje náhodná záměna zavazadel (v naší inscenaci automobilů), stejně jako vrtochy nevěsty.

„Ona sama ta praštěná historka, ale také skutečnost, že Rossinimu bylo teprve dvacet, když tu operu psal, nás ponoukla k tomu, že jsme se trochu inspirovali současnými oblíbenými seriály, kde zpravidla skupinka mladých přátel prožívá různé vztahové kotrmelce a nejrůznější příhody. A líbil se mi taky princip užitý v seriálu Jak jsem poznal vaši matku (How I Met Your Mother), kdy se celý děj přehrává jako vyprávění dětem. To samé jsme použili na divadle u Příležitosti a odvinula se od toho i scéna, která pracuje s fotografiemi, jako by sama byla takovým velikým fotoalbem, u něhož se zamotaná love-story vypráví, a zároveň učebnicí italštiny – opera je totiž i po přeložení stále trochu česko-italská, tak jako jeden ze dvou párů. Samozřejmě tohle pojetí stojí a padá na herectví a osobním kouzlu protagonistů, u kterých jsme měli, musím říct, šťastnou ruku - všichni jsou velmi dobří nejen po pěvecké stránce, ale i typově a představitelsky. Napomohlo určitě i to, že jsme mohli intenzivně zkoušet v jednom obsazení,“ vysvětluje režisér Tomáš Studený.

Autorkou scény a kostýmů je Sylva Marková, jejíž tvorbu v Jihočeském divadle mohli vidět diváci při hostování plzeňské opery (Nabucco – 2009), anebo v činohře (Hry lásky šálivé – 2006). S Tomášem Studeným spolupracovala tato mladá scénografka na Pucciniho Bohémě v NDM v Ostravě i na mnoha inscenacích Ensemblu Opera Diversa (např. Chameleón – uveden v Č. Budějovicích 1. 10. 2016, JD – Půda). Scénu pojala hravě a inspirovala se vizualitou současných jazykových učebnic, i světa sociálních sítí a chytrých zařízení, která na nás působí ze všech stran. Důležitou součástí inscenace budou i videoprojekce Tomáše Hrůzy.

Komedii obsadil režisér mladými umělci, kteří se jako hosté představili divákům Jihočeského divadla již v minulosti. Představitelku Klementiny Kristýnu Vylíčilovou měli možnost diváci vidět v opeře Zakletý princ, stejně jako Petera Malého (Matyáš) a Aleše Janigu (Matěj, v JD také v inscenaci Dítě a kouzla). František Brantalík (Bonifác) a Josef Falta (Eugenio) jsou stálými sólisty opery JD. Novou Tváří v Jihočeském divadle je pak mezzosopranistka Barbora Polášková, představitelka Ernestiny.

Partnerem inscenace je společnost AUTA BOREK a.s., která nejen finančně podpořila vznik této operní crazy komedie, ale také poskytla Jihočeskému divadlu k užívání osobní automobil Renault Mégane a stala se tak novým obchodním partnerem divadla pro aktuální sezónu. 


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů