Česká premiéra černé komedie PŘISÁMBŮH!

Tweetněte nás!

Řadu letošních činoherních premiér v Jihočeském divadle spojuje téma „co všechno si  člověk myslí, že může v životě ovládat, a ono…“. První z nich je černá komedie Přisámbůh!, kterou uvede Jihočeské divadlo v české premiéře.

Tato novinka (v originále Hand to God) měla svoji úspěšnou premiéru na Broadwayi teprve před dvěma lety a okamžitě získala 5 prestižních nominací na cenu Tony, včetně nominace za nejlepší hru. V Jihočeském divadle se režie inscenace v překladu Jakuba Škorpila ujal Janusz Klimsza, který se zdejším činoherním souborem již v minulosti nastudoval inscenace Bambini di Praga (2015) a Čarodějky ze Salemu (2009) .

V černé komedii Přísámbůh! si všichni řeší své problémy, bohužel většinou na úkor svých blízkých. Margery, která přišla o manžela a absolutně neví, co se sebou, se rozhodla realizovat se jako režisérka křesťanského loutkového kroužku. Pastora mnohem víc než její loutková verze příběhu o svedení Evy zajímá ona sama. A herci – děti jsou všechno jen ne poslušné loutky v jejích rukou. Puberťák Timothy, stále v černém, touží stejně jako pastor po Margery a chytrolínka Jessi by se raději věnovala stínovému divadlu z Bali. Jediný Jason, syn Margery, se umí do práce s loutkou vžít. Možná až moc. Jeho prodloužená paže Tyron ožije a vymkne se  kontrole. Nemilosrdně nutí svého pána, aby přestal být nesmělým, hodným maminčiným chlapečkem a začal říkat a dělat opravdu to, co chce. Bez ohledu na všechno a na všechny. 

V inscenaci účinkují Tomáš Havlínek v roli Jasona, Věra Hlaváčková v roli jeho matky Margery, Tomáš Drápela jako oživlý maňásek Tyron, dále Tereza Vítů, Teresa Branna, René Šmotek a nová posila činoherního souboru Jakub Urbánek.

Robert Askins se narodil v roce 1980 v Cypress v Texasu. Po problematickém dospívání po smrti otce, plném alkoholu, trávy a sebedestrukce, našel zdroj inspirace v divadle, především v díle Sarah Kane, Sama Sheparda a Davida Mameta. Do New Yorku se přestěhoval v roce 2005. Živí se jako dramatik a barman. Z jeho her byly uvedeny například Princes of Waco, Matthew and the Pastor's Wife, Doll Parts. Úzce spolupracuje především s divadlem Ensemble Studio Theatre.
Hra Hand to God měla premiéru v říjnu 2011 v Ensemble studio Theatre, obnovenou premiéru pak v témže divadle v únoru 2012. V březnu 2014 ji uvedlo Lucille Lortel Theatre. V Booth Theatre na Broadwayi měla černá komedie Hand to God premiéru 7. dubna 2015. 5. února 2016 ji uvedlo londýnské Vaudeville Theatre.

Přisámbůh! / Věra Hlaváčková, Jakub Urbánek / foto Petr NeubertPřisámbůh! / Jakub Urbánek, Věra Hlaváčková, Tomáš Havlínek, Tomáš Drápela, Tereza Vítů / foto Petr NeubertPřisámbůh! / Tomáš Havlínek, Tomáš Drápela / foto Petr NeubertPřisámbůh! / Tomáš Drápela, Teresa Branna, Tereza Vítů / foto Petr NeubertPřisámbůh! / Teresa Branna / foto Petr NeubertPřisámbůh! / Tomáš Havlínek, Tomáš Drápela, René Šmotek / foto Petr NeubertPřisámbůh! / René Šmotek, Věra Hlaváčková / foto Petr NeubertPřisámbůh! / Tomáš Havlínek, Tereza Vítů, Tomáš Drápela / foto Petr NeubertPřisámbůh! / René Šmotek, Věra Hlaváčková / foto Petr NeubertPřisámbůh! / Tomáš Havlínek, Věra Hlaváčková / foto Petr NeubertPřisámbůh! / Tereza Vítů, Tomáš Havlínek / foto Petr NeubertPřisámbůh! / Jakub Urbánek, Tomáš Havlínek, Tomáš Drápela / foto Petr Neubert

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů