Nový rodinný muzikál KRONIKÁŘI

Tweetněte nás!

Poprvé v historii Jihočeského divadla tvoří všechny jeho čtyři soubory společně jednu inscenaci. Autorský muzikál Kronikáři, který nese podtitul Stručné dějiny světa v muzikálu, bude mít svoji premiéru již tento pátek.

Původní rodinný muzikál o příběhu táty a syna na pozadí zběsilého kolotoče dějin je společným projektem Malého divadla, činohry, opery a baletu Jihočeského divadla. Poprvé v historii JD se podílí všechny soubory společně na jedné inscenaci.

Na scénáři spolupracovali David Košťák a Helena Kebrtová, která je také autorkou písňových textů. Tito mladí dramatici, kteří spolu v tandemu pracovali poprvé, pro Malé divadlo samostatně napsali již několik her cílených převážně na mladé publikum (Kebrtová - Dalskabáty, hříšná ves, Karel - táta vlasti, Quijote! / Košťák - Kazisvět). Autor hudby a orchestrace David Hlaváč je držitelem ceny Anděl.  S Jihočeským divadlem spolupracuje již od roku 2011 a doposud pro něj zkomponoval hudbu již k čtyřem  inscenacím (Čarodějka Jennifer, Popelka…z krejčovského salónu, Quijote!, Baron Prášil).

Hlavním tématem muzikálu Kronikáři je intimní příběh jedné rodiny, a to zejména táty a syna, pro kterého je otec velkým vzorem. Ten se před mnoha lety ztratil v dějinách a čtrnáctiletý Matyáš, který žije s mámou a malou sestrou, ho v nich hledá. Propadne se do minulosti a cestuje z epochy do epochy. A během tohoto dobrodružství zjišťuje, co je pro něj v životě důležité.

Nakolik jsou dějiny v příběhu zásadní jsme se zeptali Heleny Kebrtové: „V inscenaci je řada reálií, které jsme však pojali s nadsázkou a nakládá se s nimi velmi svobodně. Takže se tam občas dějí věci, které nejsou úplně historicky věrné. A právě z této fabulace na základě historických událostí a postav vzniká osobitý humor Kronikářů. Stačí vnímat kontrast mezi tou dobou, kterou zobrazujeme, a jazykem, kterým se o ní mluví. Že se něco pojmenuje v historii tak, jak by se to tehdy nepojmenovalo (pravěcí lidé se těší na biftek, Kleopatře je doporučeno navštívit psychiatra). Nechceme nahrazovat výuku dějin, ale hrát si s nimi. Dějiny jsou jen pozadím pro v jádru intimní příběh,“ vysvětluje Kebrtová.

Režie celého projektu se ujal Petr Hašek, umělecký šéf souboru Malého divadla a jeho kmenový režisér: „Odjakživa mě fascinoval muzikál – je to divadlo, které propojuje hereckou složku s hudební a pohybovou v jeden komplexní zážitek. Jihočeské divadlo má k dispozici všecky tyto složky a uzrál čas spojit síly. “

Právě z důvodu součinnosti všech čtyř souborů se produkce tohoto titulu ujal přímo ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek: „V historii Jihočeského divadla byly tzv. vícesouborové inscenace (tedy inscenace, na nichž se podílí více souborů najednou) uvedeny několikrát - doposud vždy činohra, opera a balet. Za všechny mohu uvést Divotvorný hrnec, který byl v JD nastudován od roku 1982 celkem třikrát, nebo velmi povedenou inscenaci Šumař na střeše, kterou JD uvedlo v roce 1990. Na tuto historii, možná by se dalo říci i tradici, navazujeme muzikálem Kronikáři. Přesto jsou Kronikáři v několika ohledech jedineční. Poprvé v historii byl pro JD napsán zcela nový, autorský muzikál a poprvé na něm spolupracují všechny čtyři soubory najednou včetně Malého divadla. Spolupráce všech souborů je velkým potenciálem, dalo by se říci výhodou, vícesouborových divadel oproti divadlům jednosouborovým. A proto má velký smysl se do podobných vícesouborových projektů pouštět, byť je to organizačně náročnější.“  

Premiéra 17. 3. 2017, nejbližší reprízy / 21. 3. / 28. 3. / 2. 4. / 27. 4. - rezervace vstupenek ZDE!

Kronikáři / Bartoloměj Veselý / foto Petr ZikmundKronikáři / Josef Průdek, Aleš Surma / foto Petr ZikmundKronikáři / Martin Bohadlo, Lucie Valenová, Jan Kaštovský / foto Petr ZikmundKronikáři / Petr Hubík / foto Petr ZikmundKronikáři / Bartoloměj Veselý, František Hnilička / foto Petr ZikmundKronikáři / Martin Dobíšek & Jiří Pasovský, Bartoloměj Veselý, Zubkov / foto Petr ZikmundKronikáři / Josef Průdek, Aleš Surma / foto Petr ZikmundKronikáři / Terezie Jelínková, Josef Falta, František Hnilička, Pavel Klenka / foto Petr ZikmundKronikáři / Martin Bohadlo, Jan Kaštovský, Lucie Valenová / foto Petr ZikmundKronikáři / Josef Průdek & Jozef Novotný, Jiří Pasovský, Pavel Tůma / foto Petr ZikmundKronikáři / František Hnilička, Bartoloměj Veselý / foto Petr ZikmundKronikáři / Pavel Tůma, Pavel Klenka, Josefína Doležalová, Bartoloměj Veselý / foto Petr ZikmundKronikáři / Martin Bohadlo, Jan Kaštovský & ostatní / foto Petr ZikmundKronikáři / Sebastiano Mazzia / foto Petr ZikmundKronikáři / Bartoloměj Veselý, Adéla Michálková / foto Petr ZikmundKronikáři / Dana Chroustová, Josefína Doležalová, Bartoloměj Veselý / foto Petr ZikmundKronikáři / Bartoloměj Veselý, Dana Chroustová / foto Petr ZikmundKronikáři / Martin Bohadlo / foto Petr ZikmundKronikáři / Josef Průdek / foto Petr ZikmundKronikáři / Sebastiano Mazzia, Martin Bohadlo, Vjačeslav Zubkov, Alkisti Angelatou, Dagmar Volfová, Rena Somehara / foto Petr ZikmundKronikáři / Martin Dobíšek, Terezie Jelínková / foto Petr ZikmundKronikáři / Michaela Korychová, Gabriela Burianová, Jiří Pasovský, Terezie Jelínková / foto Petr ZikmundKronikáři / M. Bohadlo, V. Zubkov, F. Hnilička, P. Tůma, J. Pasovský, P. Klenka, P. Dušek, O. Novák, J. Novotný / foto Petr ZikmundKronikáři / J. Novotný, P. Hubík, F. Hnilička, A. Surma, M. Dobíšek, M. Bohadlo, J. Pasovský, J. Kaštovský / foto Petr ZikmundKronikáři / Martin Bohadlo, Dagmar Volfová & ostatní / foto Petr ZikmundKronikáři / Martin Dobíšek, Dagmar Volfová / foto Petr ZikmundKronikáři / Vjačeslav Zubkov / foto Petr ZikmundKronikáři / Martin Bohadlo, Josefína Doležalová, Jan Kaštovský, Dana Chroustová, Bartoloměj Veselý & ostatní / foto Petr Zikmund

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů