Nová generace - koncert potomků hudebníků orchestru JD

Tweetněte nás!

Ve středu 24. května 2017 uvede orchestr opery Jihočeského divadla velmi unikátní koncert - hráči orchestru budou koncertovat se svými potomky na jediném jevišti. Pod taktovkou generálního hudebního ředitele opery JD Maria De Rose bude hlavní hvězdou nepochybně českobudějovická rodačka a jedna z nejlepších českých klavíristek Veronika Böhmová, dcera flétnistky Věry Böhmové a bývalého dlouholetého člena operního sboru Jana Böhma. 

Mottem koncertu je okřídlené rčení „Jablka nepadají daleko od stromu“. I s moderátorem se představí na jevišti DK Metropol celkem sedm potomků současných instrumentalistů orchestru opery Jihočeského divadla. Ve večeru, kterým bude provázet Roman Anděl (syn houslistky Zuzany Kolářové), vystoupí synovec houslistky Marie Peškové Jan Bůžek, syn violistky Larissy Koltsové Bohumil Bondarenko, syn houslového koncertního mistra Martina Červinky Roman Červinka, dcera houslistky Marie Vargové Anežka Vargová, syn trombonisty Otakara Kováře Ondřej Kovář, se svými housličkami se představí i nejmladší generace zastoupená Magdou Watzko a Helenou Vydrovou.

Hlavní hvězdou večera bude nepochybně českobudějovická rodačka a jedna z nejlepších českých klavíristek Veronika Böhmová, dcera flétnistky Věry Böhmové. 

Jedna z nejtalentovanějších klavíristek mladé generace Veronika Böhmová vystudovala doktorské studium na HAMU v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského a Meisterklasse ve třídě prof. Arkadi Zenzipéra na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech. Je laureátkou celé řady národních a mezinárodních soutěží, mezi její největší úspěchy patří postup do semifinále na soutěži Královny Alžběty v Bruselu v roce 2010 a následně postupmezi 32 nejlepších klavíristů světa na soutěži Artura Rubinsteina v Tel Avivu v roce 2014. Se svými recitály se Veronika představila publiku v České republice (Pražské jaro, Pražský podzim), Rakousku, Německu, Bulharsku, Slovinsku, Belgii, Itálii, Francii, Švýcarsku, USA, Mexiku, Japonsku a Číně. V roce 2014 natočila pro Supraphon CD se skladbami od Sergeje Prokofjeva a Igora Stravinského. Spolupracuje pravidelně s předními evropskými i světovými orchestry a na svém repertoáru má v současné době 30 klavírních koncertů. V roce 2016 debutovala po boku izraelského dirigenta Lahava Shaniho s Českou filharmonií klavírním koncertem Josefa Páleníčka. V témže roce dosáhla zatím svého největšího úspěchu a to sice vystoupení ve slavné koncertní síni Isaac Stern Auditorium – Carnegie Hall v New Yorku.

Koncert těchto hudebních ratolestí bude mimořádným zážitkem i vzhledem k pestrosti a posluchačské přístupnosti jejich repertoáru. Posluchači uslyší převážně skladby romantických autorů, například vzácně slýchanou virtuózní skladbu Fantaisie brillante sur Carmen skladatele Francoise Borneho a evergreen světových koncertních pódií Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll Sergeje Rachmaninova.

Program koncertu:

Jan Bůžek - klarinet
František Vincenc Kramář (1759 - 1831)

Koncert pro klarinet a orchestr Es dur, op. 36, 1.věta - Allegro

Bohumil Bondarenko – viola
Max Bruch (1838 - 1920)

Romance pro violu a orchestr F dur, op. 85

Roman Červinka – housle
Edouard Lalo (1823 - 1892)

Španělská symfonie pro housle a orchestr, op. 21, 1.věta - Allegro non troppo

Anežka Vargová – flétna
Francois Borne (1840 - 1920)

Fantaisie brillante sur Carmen

Ondřej Kovář - klarinet a altsaxofon  
Směs filmových melodií v úpravě Oty Kováře

Veronika Böhmová  - klavír
Sergej Rachmaninov (1873 - 1943)

Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll, op. 18

Magda Watzko & Helena Vydrová - housle
Běžela ovečka - dětská lidová 


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů