Čechomoří v Malém divadle

Tweetněte nás!

Malé divadlo zve na svou první premiéru sezony 2016/2017 s názvem Čechomoří, ve které se režisér Janek Lesák se svým týmem zabývá našimi (českými) sny. Jedna z postav, která v naší nové inscenaci účinkuje, se Janka zeptala na pár podrobností. 

Johannes Gutenberg: Janku, o čem ta inscenace vlastně je?

Janek Lesák: Je o snech. Na začátku každého velkého vynálezu byl sen - sen o létání, sen o samostatné české zemi, sen o vlastní knihovně. A možná že ty sny jsou důležitější, než ty samotné vynálezy, protože vytvářejí podhoubí, ze kterého může vyrůst spousta různých věcí - příběhy, lásky, hrdinské činy, záleží jenom na tom, po čem toužíš. A nejvíc ze všeho je to o jednom velkém snu profesora Karla Žlábka.

Johannes Gutenberg: Kdo to byl Karel Žlábek?

Janek Lesák: Karel Žlábek byl právník a vysokoškolský profesor, který se narodil v roce 1900. V roce 1975 podal Československé republice zlepšovací návrh na výstavbu podzemního železničního tunelu z Českých Budějovic na Jadran. Konečná stanice by byla v přístavu na umělém ostrově Adriaport, který by byl navršen na pobřeží z vytěžené horniny. Podle plánů měl být tunel dokončený v roce 2020 - už za dva roky jsme tak mohli mít možnost dostat se z Budějovic k moři za dvě hodiny. 

Johannes Gutenberg: Janku, Jak to moře na jevišti zpracujete?  

Janek Lesák: Jednoduše - scénograf Dáda Němeček se po vzoru Karla Žlábka už od května prokopává tunel k moři ze sklepa pod Malým divadlem. Ale prý trochu nestíhá, tak uvidíme. 

Johannes Gutenberg: Janku tak hodně štěstí do generálkového týdne! A vy? Chtěli byste naše české moře? Nebo si přejete něco ale úplně jiného? Víte co, přijďte nám to říct 28. října do Malého divadla. 

Autorskou inscenací Janka Lesáka Čechomoří zahájíme cyklus "Český rok". V rámci tohto cyklu vznikne v průběhu sezón 2017/18 a 2018/19 několik inscenací, kterými plánujeme připomenout významné výročí 100 let naší republiky.

Čechomoří je určeno teenagerovském publiku a premiéru bude mít v den výročí založení Československé republiky.

Čechomoří / Terezie Jelínková, Jan Kaštovský, Dana Ibragimová, Lucie Valenová / foto Petr Zikmund Čechomoří / Dana Ibragimová / foto Petr Zikmund Čechomoří / Terezie Jelínková, Jan Kaštovský, Dana Ibragimová, Lucie Valenová / foto Petr Zikmund Čechomoří / Jan Kaštovský / foto Petr Zikmund Čechomoří /  Lucie Valenová / foto Petr Zikmund Čechomoří / Terezie Jelínková, Jan Kaštovský / foto Petr Zikmund Čechomoří / Lucie Valenová / foto Petr Zikmund Čechomoří / Jan Kaštovský / foto Petr Zikmund Čechomoří / Terezie Jelínková / foto Petr Zikmund Čechomoří /  Jan Kaštovský / foto Petr Zikmund

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů