České Budějovice chtějí sloučit Jihočeské a Malé divadlo

Tweetněte nás!
Jihočeské divadlo v Českých BudějovicíchČESKÉ BUDĚJOVICE 16. července (ČTK) - Českobudějovický magistrát chce do konce roku sloučit Jihočeské divadlo a Malé divadlo, které byly dosud jeho samostatnými příspěvkovými organizacemi. Po sloučení by se staly navíc obchodní společností, která by reagovala na poptávku ze strany radnice. Ta od kroku očekává úsporu a zpřehlednění toku peněz do divadla.
"Naším cílem je zachovat třísouborové Jihočeské divadlo v plném rozsahu a připojit k němu Malé divadlo jako čtvrtý soubor," řekla dnes novinářům náměstkyně primátora Vlasta Bohdalová. Podle ní souvisí transformace se vstupem ČR do Evropské unie, která nezná pojem příspěvková organizace. Projekt, který zatím není ekonomicky vyčíslen, počítá s tím, že by si město u divadla objednávalo určitý počet představení. Dopředu by bylo dané, kolik bude premiér, kolik činoherních, baletních či operních představení a podobně.
"Došlo by k odlišení profesí, které jsou změřitelné co do počtu hodin zákoníkem práce a těch, kterým by musela být například vystavena mandátní smlouva," uvedla Bohdalová. Podle ní jde v druhém případě především o umělce, kteří by tak dopředu věděli, kolik budou v roce hrát premiér, jak budou vytíženi a mohli by volně hrát i v jiných divadlech. O tom, zda bude transformace znamenat také propouštění zaměstnanců, je podle Bohdalové zatím příliš brzo spekulovat. Naznačila však, že manažerské posty zcela jistě čeká nové výběrové řízení a některé profese, které se dublovaly ve "velkém" i malém divadle, by mohly být sloučeny. Město si od transformace slibuje lepší zprůhlednění toku peněz a také zefektivnění práce divadla. Podle Bohdalové by se v příštích letech odhadem mohla ušetřit až třetina ze stávajících nákladů. Základem pro transformaci bude také audit, který v divadle již začal. Z rozpočtu města letos do Jihočeského divadla putovalo necelých 53 milionů korun. Divadlo však požadovalo asi o 10 milionů více. David Sládek jpt

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů