Premiérou Její pastorkyňa vstupujeme do Českého roku 2018!

Tweetněte nás!

První premiérou, kterou v rámci Českého roku 2018 uvedeme bude Janáčkova Její pastorkyňa. Ta se na operní jeviště Jihočeského divadla vrací přesně po čtvrtstoletí.

Drama ze slovácké vesnice - a univerzální lidský příběh. Proto je tato Janáčkova opera dnes jednou z nejsvětovějších českých oper. Zároveň uplyne 100 let od jejího prvního uvedení ve Vídni, jež znamenalo začátek její světové slávy. 

Hudebního nastudování se ujme Mario De Rose, režie Tomáš Studený. Ten o „Pastorkyni“ říká: „Její neobyčejná, strhující emocionální síla vyvěrá z naprosto srozumitelné, hmatatelné, pravdivé životní situace. Janáčkovi se podařilo napsat dokonalý hudební „psychothriller“. Dnes nás sice už nešokuje svým novátorstvím, ale pořád nesmírně silně vypovídá o naprosto zásadních otázkách. Problémy vztahů, mateřství, rodičovství, manželství, zamilovanosti, odpovědnosti, upřímnosti se otevírají v celé své nahotě i spletitosti, bez mudrování, bez sebemenšího náznaku planého moralizování. Janáčkova operní adaptace navíc dovede prostřednictvím jeho geniálního hudebního dramatismu daleko intenzivněji vyvolat emoční obrazotvornost diváka, jejímž prostřednictvím spoluprožívá osudy hrdinů, ne operně plakátových, ale psychologicky nesmírně plastických, živých.
Se scénografem Davidem Janoškem chceme zachovat ráz příběhu, jeho dobu i umístění. Mohu-li charakterizovat naše inscenační pojetí, nechceme nijak upoutávat formou, ale zkoncentrovat se maximálně na obsah, vyprávět neokázale, ale co nejpravdivěji a nejemotivněji.
Hodně si zakládám na tom, aby naše inscenace byly vždy obsazené na vysoké úrovni pěvecky i představitelsky. Sám těžko snáším, když jsou představitelé jednotlivých postav na hony vzdáleni jakékoli pravděpodobnosti danou postavu úspěšně ztvárnit. Asi nemá smysl vyjmenovávat celé naše obsazení, za zmínku ale určitě stojí nové tváře. Sopranistka Lucie Kašpárková se v roli Jenůfy alternuje s naší kmenovou sólistkou Kateřinou Špilauer Hájovskou. Na jihu Čech debutuje také pozoruhodný slovenský tenorista Titusz Tóbisz jako Laca v alternaci s Josefem Moravcem. V klíčové úloze Kostelničky se pak mohou diváci těšit na nejvýraznější operní pěvkyně současnosti - Elišku Weissovou a ve vybraných představeních také na mimořádně hostující Evu Urbanovou.“


Premiérová uvedení 19. a 23. ledna 2018
Dále uvádíme 12. února a 5. března v DK Metropol

Rezervace vstupenek ZDE.


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů