Únorové premiéry

Tweetněte nás!
foto Honza Sakař

V únoru se můžete těšit na celkem tři premiéry. První z nich bude absurdní komedie Letní vosy nás štípou už i v listopadu, kterou pro vás chystá soubor činohry. V druhé polovině února si na své přijdou i naši nejmenší. V Malém divadle pro ně připravujeme českou legendu Bruncvík aneb Jak lev do znaku přišel.  Další činoherní premiérou bude nezapomenutelná komedie, kterou zajisté všichni znáte z filmových pláten Pane, vy jste vdova!. Rozhovory, uvedené níže, vám o každé z nich prozradí mnohem více. 


Začátek února bude patřit  absurdní komedii Letní vosy nás štípou už i v listopadu od Ivana Vyrypajeva.

Premiéra 9. 2. 2018 na Studiové scéně na Půdě

Dramaturgovi inscenace Davidovi Košťákovi jsme položili několik otázek, abychom vám hru přiblížili.

Se hrou Ivana Vyrypajeva se nesetkáváte poprvé. Můžete nám stručně představit autora?
Ano, je to již moje čtvrté setkání s tímto autorem. Ivan Vyrypajev je jeden z nejvýznamnějších představitelů současné ruské dramatiky. Jeho hry jsou vždy založené na úzkém dialogu s divákem, kterého provokují neustálým přívalem otázek a tajemstvím zahalených výpovědí. Postavy často řeší konflikt mezi každodenní osobní zkušeností a vědomím, že je něco přesahuje. Čerpá z různých náboženských filozofií a důmyslně pracuje s biblickými odkazy, které používá v kontextu současného světa. Pracuje s nimi bez přílišného patosu a zbavuje je příliš sevřeného historického kontextu. Mezi Vyrypajevova častá témata patří život, smrt, láska, nenávist a tenká hranice mezi vírou a skepsí.

Letní vosy nás štípou už i v listopadu - co se pod tímto zvláštním názvem skrývá?
Za názvem se skrývá absurdní komedie, která připomíná vrcholy žánru jako je například hra Edwarda Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolfové. V centru pozornosti jsou opět mezilidské vztahy a otázky partnerské důvěry. Věci, o kterých jsme si mysleli, že už jsou promlčené, nás dohánějí stejně jako ty letní vosy, které nás štípají už i v listopadu. Narušení jistoty, v níž žijeme, může znamenat i konec světa tak, jak ho známe. A člověk pak stojí před volbou otevřít oči, anebo nadále slepě a spokojeně věřit.

V jihočeském divadle jste se v loňské sezóně představil jako autor libreta muzikálu Kronikáři. Nyní Vaši hru Lajka vzhůru letí uvádí Malé divadlo. Jak prožívá závěr zkoušení autor a jak dramaturg - liší se to nějak?
Ve většina případů autor závěr zkoušení prožívá z domova v nervózním očekávání a přichází až na premiéru, jako tomu bylo u Kronikářů. V případě Lajky jsem na zkoušky Davida autora vlastně také nechával doma a do divadla jsem vysílal pouze Davida dramaturga. Když bylo potřeba něco upravit, poradili se tihle dva spolu až po zkoušce. Na začátku zkoušení autor odevzdal souboru hřiště a dramaturg v něm posléze dělal průvodce. Premiéru si ale užili oba :-). 

foto Honza Sakař

V druhé polovině února uvedeme komedii Pane, vy jste vdova!, jejíž režie se ujal mladý režisér Jan Holec. Ten se poprvé českobudějovickým divákům představil na podzim v roce 2016 jako autor a režisér divadelního cestopisu Kazisvět v Malém divadle.

Premiéra 23. 2. 2018 v Jihočeském divadle

Vzpomenete si ještě, kdy jste viděl poprvé film Pane, vy jste vdova? Popřípadě, co vám utkvělo v paměti?
Úplně první shlédnutí filmu si nevybavím. Pamatuji si však, že jsem jej viděl před třemi lety a už tehdy mě napadlo, že je to skvělý materiál pro divadlo. Jedná se o bravurně napsanou komedii s velice promyšlenou a důmyslnou strukturou. Především mě zaujala hra s absurditou, která dovoluje nekonveční řešení situací. A také úžasná herecká příležitost v roli Evelyny Kelettiové.

Jak se převádí film na divadlo, co bylo nejtěžší?
Pracoval jsem s původním filmovým scénářem, který obsahuje i některé nerealizované či z filmu vystřižené scény. Složité bylo se vypořádat s množstvím střídajících se prostředí. Bylo třeba jednotlivé situace zhustit a někdy jim najít i nová řešení a okolnosti. To je velice zábavné a svobodné. Je však třeba ctít již zmíněnou strukturu. Jakýkoliv škrt či úpravu jsem musel okamžitě konfrontovat se zbytkem textu, abych se nedopustil nějaké logické chyby. Stávalo se mi, že jsem přišel na „úžasné řešení“, které se však některému jinému místu příčilo, a proto jsem ho musel opustit. Jakmile člověk vytáhne jednu základovou cihlu, tak se mu ten domeček začně postupně rozpadat. Celkově to však byla práce příjemná.

Podle jakého klíče jste obsazoval? Patrně vám nešlo o fyzickou podobu herců s původními představiteli…
Jelikož se souborem činohry JD pracuji poprvé, vycházel jsem především z vlastních diváckých zkušeností a z konzultací s dramaturgyní Olgou Šubrtovou. Svou představu jsem o jednotlivých postavách měl. Často se jedná o klasické komediální typy či jejich varianty. Podle toho jsem také hledal ideální představitele, což se podle mě povedlo. Obsazení mi rovněž pomohlo při psaní adaptace. S představou konkrétních herců jsem mohl každou postavu nasměrovat tak, aby dotyčnému „sedla“. 

foto Honza Sakař

Únorovou premiérou Malého divadla 17. 2. 2018 bude představení pro nejmenší diváky Bruncvík aneb Jak lev do znaku přišel.

Byly doby, kdy měl každý člověk svůj znak a v něm obrázek toho, jaký je. Janek bosou nohu, protože rád utíkal, Denisa notu, protože ráda zpívala, Petr knihu - rád četl... A proč dostal do znaku rytíř Bruncvík lva? Uvidíte v dobrodružném představení o odvaze. Nebojte se přijít!
V rámci cyklu „Český rok“ k výročí 100 let republiky.

Pro naše jeviště tuto českou legendu adaptoval Jiří Jelínek, který už tu režíroval vámi oblíbené Radovanovy radovánky. Jiří Jelínek patří mezi nejúspěšnější a nejoceňovanější mladé tvůrce divadla pro děti (cena Erik za nejlepší loutkovou inscenaci za rok 2013, hlavní cena na mezinárodním loutkářském bienále Spectacculo Interesse 2013 atd.), je zakladatelem Divadla DNO, tvůrcem komiksové postavy FAGI, frontmanem kapely Bombarďák, stálým spolupracovníkem brněnské Husy na provázku a mnoho dalších.

Jiří Jelínek nám poskytl exkluzivní a velmi vyčerpávající rozhovor :-)

Proč jste si vybral právě tuto českou legendu?
Děláme představení pro děti od 3 let a přitom jsme se chtěli trochu dotknout „státnosti“.
Takže to mohl být pejsek s kočičkou, co slaví 28. říjen, anebo lev v našem znaku. Vyhrál lev!

Uvidí diváci v představení loutky, případně jaké?
Marionety, maňásky, stínové a totémové. Rádi se scénografkou Bárou Čechovou pracujeme s loutkami!

Prozradíte nám herecké obsazení?
Vím a nepovím! Ale lva bude hrát holka - asi.

Co byste si dal do znaku vy?

Rodinu!


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů