Česká činoherní sezóna

Tweetněte nás!

Sezónu 18/19 věnuje činoherní soubor Jihočeského divadla na oslavu vzniku samostatného československého státu čistě českým autorům. V roce 2019 uvede tři světové premiéry podle literárních předloh tří současných českých spisovatelů.

Máme pro vás krátkou fotoreportáž  z tiskového odpoledne v Café au Chat Noir věnované nadcházející činoherní premiéře Pokoušení z pera V. Havla a činoherním novinkám 2019. Ty představili autoři předloh, spisovatelé Vlastimil Vondruška a Jiří Hájíček.


První premiéra dokumentárního dramatu Elity Jiřího Havelky, je již za námi. Nyní nás čeká slavná parafráze Fausta - Pokoušení od Václava Havla. Jedná se o velmi volnou parafrázi faustovských motivů, kterou sám autor přirovnává spíš k loutkářským zpracováním tohoto novodobého mýtu. Režie se ujal Ivan Krejčí, pro kterého je to v Budějovicích již třetí režie. Předcházela hra Louis a Louisa (2014) a komedie Úča musí pryč (2016). Uvádíme od 14. prosince v JD.

Lednová novinka bude patřit současné spisovatelce Petře Soukupové. Hru o vztahu tří sester Pod sněhem v režii Jany Kališové uvedeme ve světové premiéře 18. ledna 2019 na Studiové scéně Na Půdě. Trefná psychologická sonda do vztahů v současné rodině se s bravurou pohybuje mezi komikou a tragikou. Takovou jízdu zimní krajinou jste nezažili! Nebo možná ano…
Petra Soukupová jednoznačně patří k nejúspěšnějším současným českým spisovatelům, je autorkou sedmi knih, několika povídek a jako scénaristka se podílela na sitcomu Comeback, seriálu Kosmo a je autorkou předlohy a scénáře filmu Na krátko.

V březnu se ocitneme v jižních Čechách ve 13. století v době krále Přemysla Otakara II. 
Historickou detektivku Ďáblův sluha od nejčtenějšího českého autora Vlastimila Vondrušky uvedeme ve světové premiéře 8. března 2019 v režii Martiny Schlegelové. Vlastimil Vondruška je kromě knižní tvorby také autorem scénáře filmu Jménem krále s Karlem Rodenem v hlavní roli a několika divadelních her. Do světa profesionálního divadla však vstupuje poprvé. Je držitelem řady literárních ocenění. 

Poslední činoherní novinkou sezóny 18/19 bude světová premiéra inscenace Rybí krev renomovaného budějovického autora Jiřího Hájíčka. Hra nás zavede na jihočeský venkov přelomu osmdesátých 
a devadesátých let dvacátého století a je příběhem rozpadu jedné rodiny a vesnice. Románová předloha byla oceněna cenou Magnesia Litera 2013. Knihy Jiřího Hájíčka vyšly v angličtině, italštině, maďarštině, chorvatštině, makedonštině, běloruštině, polštině a bulharštině. Jeho kniha Zloději zelených koní se stala předlohou stejnojmenného filmu, který natočila České televize v roce 2016. Režie se ujme mladá režisérka Natálie Deáková. 


© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů