citujeme z tisku: ODSTUPUJÍCÍ ŘEDITEL JIHOČESKÉHO DIVADLA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH JAN MRZENA ŘEKL PRÁVU:

Tweetněte nás!
odstupující ředitel Jan Mrzena * V pondělí jste oznámil primátorovi Miroslavu Tetterovi (KDU-ČSL), že k 31. prosinci rezignujte na funkci ředitele. Co vás k tomuto kroku vedlo? O konkrétních důvodech bych zatím nechtěl hovořit, neboť je budu teprve s panem primátorem osobně probírat, a stejně tak učiním i s náměstkyní primátora Vlastou Bohdalovou. Bylo by nefér, aby se o nich dozvěděli prostřednictvím tisku. Nicméně u mě začal převažovat pocit, že se v Jihočeském divadle začínají objevovat některé paralely, které provázely historii Jihočeského divadla od jeho vzniku. Tehdy v roce 1919 bylo ustaveno družstvo, které fungovalo na bázi akciové společnosti a pustilo se s velkými ambicemi do umělecké činnosti. Během tří měsíců přišly ale vážné ekonomické problémy a hovořilo se o tom, že soubor opery je na své podmínky rozsáhlý. Začaly se prosazovat komerčně úspěšnější a přístupnější žánry - operetky a lehčí činohry. Následovaly restrikce a koncem sezóny se divadlo ocitlo téměř v troskách. Nyní už můžeme jen spekulovat o tom, zda mělo tehdy divadelní družstvo plány a ambice více podložené nadšením, nebo ekonomickou realitou, či vlastním zájmem občanů Budějovic a jižních Čech. Faktem je, že múzám doba tehdy nakloněna nebyla a energii občanů pohlcovaly spíše drobné politické půtky.
* Lze vaše slova chápat tak, že divadlo musí nyní čelit obdobnému tlaku jako na počátku 20. let minulého století? V letošním roce jsme museli přistoupit k výrazným restrikcím, které se výrazně dotkly našeho provozu. Divadelní rozpočet byl o osm miliónů menší, než tomu bylo v předcházejícím roce. Zdá se, že toto omezení ustojíme. Otázkou ale je, na co bude město v příštích letech finanční prostředky mít. Obecně platí, že kraje se nechtějí, ani nemají důvod podílet na činnosti takovýchto velkých divadel. Zatím stále chybějí informace, jakou službu chceme občanům poskytnout, což považuji za zásadní rozpor, a musel jsem se s těmito fakty zásadním způsobem vyrovnat. Navíc jsem obdržel několik zajímavých osobních nabídek, a zvážil jsem proto situaci a požádal pana primátora o uvolnění. * Nesehrál určitou roli pro rozhodování fakt, že vás rada města odvolala z komise pro přípravu transformace divadla? Tento krok byl poněkud nestandardní, ale v mém rozhodování nesehrál valnou roli. * Jak hodnotíte dosavadní postup směřující ke zmíněné transformaci? Svým původním zaměřením jsem více ekonom a manažer než politik. Netroufám si proto hodnotit postup přípravy tzv. transformace z hlediska politického čili prosazování jakoby zájmů obecních či veřejných. Z ekonomického pohledu je transformace trochu chaos.
* Součástí změn v chodu Jihočeského a Malého divadla má být i jejich sloučení. Jak tento záměr posuzujete? Otázka slučování, ať již orchestrů, nebo velkých divadel s menšími je přemílána z mnoha pohledů v celé Evropě. Myslím si, že je legitimní se o těchto věcech bavit. Tyto scény mohou fungovat jak ve spojené, tak v samostatné podobě. Všichni musí ale vědět, jaká kulturní služba se od takové instituce očekává. Její kvalita bývá nutně podložena rozsahem finančních prostředků. To je třeba si před takovou změnou ujasnit. * To se zatím, jak vyplývá z vašich slov, nestalo. Myslím si, že zatím nebylo do hloubky nic konkrétního propracováno, aby bylo možné se na základě takového podkladu jasně rozhodovat. * Nebudete si později vyčítat, že jste odešel v době, kdy se o výrazné změně v chodu divadla, které jste řadu sezón úspěšně řídil, rozhodovalo? Kdo někdy v divadle působil, ví, že nejde o práci, ale způsob života a změnit jej je vždy složité. Ta práce byla krásná a vždy se do Jihočeského divadla budu rád vracet, i když už jako divák. Fandím všem lidem, s nimiž jsem zde prožil krásných sedm let. Vladimír Vácha

© 2002 - 2019 Marten & Louis, spol. s.r.o., www.marten-louis.cz // design - www.designatelier.cz
Připomínky a návrhy zasílejte na czech@marten-louis.cz.
Všechna práva vyhrazena, Jihočeské divadlo, příspěvková organizace
Dr. Stejskala 19, 370 47 České Budějovice
Zásady ochrany osobních údajů